Aktuálně

pondělí,  9. září 2019 | 16:56

3. ročník Festivalu izraelského filmů KOLNOA

2.–6. 10. 2019, Praha – Kino Pilotů
 
3. ročník Festivalu izraelského filmu KOLNOA uvede 14 filmů, ukázky studentských filmů z izraelských filmových škol i doprovodné přednášky. Těšíme se na vás v Kině Pilotů.
 
Festival izraelských filmů KOLNOA, jenž našel už třetím rokem zázemí v legendárním vršovickém Kině Pilotů, ohlásil významné hosty. 
Program festivalu zahájí 2. října film Úkryt (Shelter), který přijede osobně uvést režisér Eran Riklis a herečka Neta Riskin.
Retrospektivu zakladatele izraelských dokumentárních filmů Davida Perlova představí jeho dcera, producentka a střihačka Jael Perlov.
Jakub Szántó, významný český žurnalista, bude mít jednu z přednášek.
Doprovodný program naservíruje ochutnávku lekcí hebrejštiny.
 
Stále vzrůstající divácký zájem o Festival KOLNOA motivuje jeho pořadatele hledat nová a zajímavá témata a osobnosti, nejinak tomu bude i v letošním roce.
 
Celovečerní filmy – většina z nich v české premiéře
Hlavními hosty festivalu budou režisér Eran Riklis a herečka Neta Riskin, která ztvárnila hlavní roli ve filmu Úkryt (Shelter), thrilleru o izraelské agentce Mosadu chránící libanonskou informátorku v úkrytu v Hamburku. Druhý Riklisův snímek Olivovník vypráví příběh nečekaného spojenectví mezi dvanáctiletým palestinským uprchlíkem a izraelským vojenským pilotem sestřeleným nad Bejrútem v roce 1982. 
Festival připomene dílo nedávno zesnulého spisovatele Amose Oze uvedením filmové adaptace románu Můj Michael.
Dalšími filmy na programu jsou mimo jiné: Svatební plán – komedie o hledání ženicha v rekordním čase, Jiný příběh zachycující ultraortodoxní prostředí, Devadesátiminutová válka – komedie z fotbalového prostředí přinášející neobvyklé řešení izraelsko-palestinského konfliktu: fotbalový zápas o to, který z národů smí v zemi zůstat, dále křehký snímek Tkaničky o retardovaném mladíkovi a jeho znovunalezené cestě k biologickému otci a dva dramatické snímky: Svědectví – příběh o historikovi holokaustu, který náhodou zjistí, že jeho vlastní matka pravděpodobně od války žije pod falešnou identitou a V temnotě – příběh Romea a Julie ovšem zasazený do prostředí izraelsko-palestinského konfliktu a místní gay komunity.
 
Přednášky
Renomovaný český dokumentarista Jakub Szántó a jeho kameramanský souputník Marek Halfar odkryjí, jak se taková látka objevuje, natáčí a vměstnává do kratičkého reportážního formátu. V rámci své přednášky Reportáž jako minifilm, představí i rozhovor s Eichmannovým katem a další silné příběhy.
Filmová vědkyně Ruth Hufnagel Ben Hadar sezaměří na fenomén izraelského seriálu.
 
Dokumentární sekce
Producentka a střihačka Jael Perlov, s jejíž tvorbou už měli návštěvníci festivalu možnost se setkat (Ben Gurion: Návrat) přijede představit dílo a osobnost svého otce Davida Perlova – zakladatele izraelské dokumentární tvorby. Seznámí diváky s unikátním dokumentem Vzpomínky na proces s Eichmannem i filmem Po stopách ladina.
KOLNOA také připravila tematický dokumentární blok, v němž představí významné osobnosti Izraele: básníků Avrahama Suckevera a Chaima Nachmana Bialika a sionistického vůdce Zeeva Žabotinského. 
 
Sekce izraelských filmových škol
KOLNOA se v letošním ročníku zaměřila na mladou generaci izraelských filmařů z těchto filmových škol: Filmová škola Steva Tische při Telavivské univerzitě, Filmová škola Maale, Filmová škola Sama Spiegela a Becalelova akademie umění a designu.
 
Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými a anglickými titulky. 
 
organizátor festivalu: KOLNOA CZ z.s., IČ06149103, Brabcova 1159/2, 147 00 Praha 4
 
více informací na:
 
Kontakt pro média:
KOLNOA CZ z.s.
Tereza Regnerová
programová ředitelka 
 
TURNER PR
Johana Turner
+420 732 87 59 59
 
 
Festival probíhá za laskavé finanční podpory Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky a dalších dárců. Festivalu poskytlo záštitu Velvyslanectví Státu Izrael v České republice. Všem dárcům a podporovatelům velmi děkujeme.


pro PILOT FILM,  www.pilot-film.cz
zpět