Aktuálně

pondělí,  4. listopad 2019 | 10:23

Animovaný film Fany a pes vstoupí do našich kin 9. 11., tedy přesně 30 let po pádu Berlínské zdi

plakát FANY A PES.JPG

Marek Daniel o filmu Fany a pes řekl: „Jsem šťastný, že vznikl tento film. Rodiče budou mít odrazový můstek, aby dětem vysvětlili, co se v těch zlomových letech stalo a jak fungoval podělanej komoušskej režim. Mám radost, že jsem mohl v češtině obdařit postavu otce Klause svým hlasem..."

„Animovaných filmů na toto téma nebylo dosud mnoho, Fany a pes je bezpochyby obohacením."  Hamburger Abendblatt
„Film Fany a pes mě donutil k zamyšlení. Myslím, že si musíme mnohem víc vážit toho, jak dobře se nám daří, a nehledat na životě jen to špatné.“  Mitteldeutsche Zeitung
„Nádherný, pravdivý příběh Fany a pes  hluboce dojme mladé i staré."  BVG
Premiéra 
Slavnostní premiéru za účasti tvůrců – a to včetně obou německých režisérů - si Fany a pes užije v Kině Pilotů v sobotu 9. 11., bude připravena celá řada doprovodných aktivit pro děti a jejich rodiče.

Film Fany a pes bude od 9. listopadu v distribuci v celé ČR, stejně jako v dalších evropských státech.
Celovečerní koprodukční animovaný film čtyř evropských zemí (Česká republika, Německo, Lucembursko a Belgie) si odbude světovou premiéru 7. 10. v Lipsku, kde celý příběh odvážné Fany začal.
Hlavním postavám v českém dabingu propůjčili hlasy Aňa Geislerová, Marek Daniel, Richard Genzer, Eliška Jirotková a další.

Film Fany a pes má trailer, webovou stránku a knihu!
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=VXrLKRa8JPU
Teaser: https://youtu.be/1AyzXVyHd0A 
Web: www.fanyapes.cz
Kniha: Fany byla při tom (z německého originálu Fritzi war dabei) od Hanny Schottové a Gerda Raidta vydává nakladatelství Pikola

…ale i záštitu
Film Fany a pes získal záštitu ministra zahraničních věcí ČR Tomáše Petříčka. 

A první ocenění z filmového festivalu 
Film Fany a pes získal cenu "Der goldene Hecht" (The golden luce) od dětské poroty drážďanského festivalu filmů pro děti Kinolino.

Fany míří nejen za oceán!
Co byste dělali, když vám kamarádka svěří na prázdniny svého milovaného psa? A pak se nevrátí z dovolené, protože s maminkou emigrovala… Je léto 1989. Jak jí ho předat přes „železnou oponu“? Shledají se opět spolu?
Příběh dvanáctileté Fany, její kamarádky a psa Sputnika a událostí podzimu 1989 a pád komunismu v NDR zajímá i diváky za oceánem. Fany a pes míří soutěžit na filmový festival Chicago Kids (CICFF), do New Yorku, na proslulý asterdamský festival Cinekid či Bukurešti (Anim´est).

Fany a pes 
Lipsko 1989. Dvanáctiletá Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh končí pádem železné opony a pejsek je první, kdo se dostane přes hranice při jejich otevření.
Film líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý, o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků.

Praha ve znamení trabantu 
V rozsáhlém objektu Německé ambasády, k němuž patřila i velká zahrada, se od počátku září začali shromažďovat žadatelé o azyl. „Uvězněných na ambasádě“ lavinovitě přibývalo: 25. září 1989 jich tam bylo 874, o dva dny později už na 1400. Střed historické Prahy se plnil opuštěnými trabanty a wartburgy, vozy, které tam azylanti zaparkovali na cestě za svobodou. Celkem se nakonec „přes Prahu“ dostalo na Západ na patnáct tisíc lidí. Celý svět viděl, že komunistický režim NDR skončil, opuštěný svým vlastním obyvatelstvem. Byla jen otázka času, kdy se dají do pohybu věci také v Československu.“  Pavel Kosatík, leden 2018

 

Režie – Ralf Kukula, Matthias Bruhn
Scénář - Beate Völcker
Supervize animace - Susanne Seidel, Ulf Grenzer
Hudba - André Dziezuk
Střih - Stefan Urlaß
Délka filmu – 86 minut
Cílová skupina - děti 8-12 let, rodinný film
Knižní předloha – Fritzi war dabei, Hanna Schott, Gerd Raidt

Producenti:
Německo – Trickstudio Lutterbeck, Balance Film, Richard Lutterbeck, Matthias Bruhn, Ralf Kukula
Lucembursko – Doghouse Films, Pierre Urbain, David Mouraire
Belgie – Artemis Productions, Patrick Quinet, Stéphane Quinet,
Česká republika  - MAUR film, Martin Vandas, Alena Vandasová
© 2019

Film byl podpořen Eurimages a na české straně Státním fondem kinematografie.

„Moc si pomoci Fondu kinematografie vážíme. Že nám věřil a jeho přístup a podpora animace i v případě minoritních koprodukcí je velmi důležitá. Díky ní získáváme velmi cenné know-how, mezinárodní kontakty i cennou zpětnou vazbu o stavu animace na českých tocích…“ říká Martin Vandas

Česká strana zajištovala pro projekt tzv. Key Animation / klíčovou animaci (animátoři Marek Pokorný (komiks Svatá Barbora), Jan Saska (krátký film Happy End – Student Oscar short list), Jan Bohuslav, Michaela Večerková, Eliška Oz a další) a nahrávání originální hudby lucemburského skladatele André Dziezuka v Praze, které pod značkou své společnosti MUSA zajišťoval Petr Pýcha. 


www.turner.cz
pro PILOT FILM,  www.pilot-film.cz

zpět