Aktuálně

pátek, 28. červenec 2017 | 10:13

Darujsprávně.cz – pomozte obnovit altán Vily Čerych, kde Václav Havel točil Odcházení

altán Vila Čerych foto archiv Nadace rozvoje občanské společnosti TZ).jpg

Před několika dny odstartoval sbírkový projekt na obnovu zahradního altánu Vily Čerych – v místě, které tolik okouzlilo Václava Havla, že sem umístil děj filmu Odcházení. Přispět mohou všichni prostřednictvím stránek darujsprávně.cz. Za obnosy v různé výši organizátoři sbírky, Nadace rozvoje občanské společnosti a Centrum rozvoje České Skalice, zašlou dárcům zajímavé předměty vztahující se k tomuto místu. 

Více informací hledejte zde: https://www.darujspravne.cz/obnova-altanu-v-zahrade-vily-cerych.
Dokument Petra Jančárka a Martina Vidláka o Vile Čerych naleznete ZDE.
Krátký videospot ke kampani naleznete ZDE.

Vila Čerych v České Skalici, postavená ve 20. letech 20. století ve stylu art deco, patří ke klenotům české předválečné architekturyNavrhl ji přední český architekt Otakar Novotný, autor budovy slavného pražského Mánesa nebo obchodního a obytného domu nakladatele Štence v Praze. Se svou rozsáhlou zahradou je jedinečnou ukázkou dokonale začleněného domu do promyšlené zahradní kompozice. Zastřešený altán, na jehož obnovu se peníze vybírají, má dominantní postavení. Je oblíbený nejen jako místo pro klidné posezení v odlehlé části zahrady, ale často si jej vybírají snoubenci pro svatbu.
Vilu Čerych získala Nadace rozvoje občanské společnosti v roce 2001 darem od bratří Čerychů, jimž byl dům s přilehlou zahradou vrácen v restituci. V současné době o něj pečuje ve spolupráci s Centrem rozvoje Česká Skalice, provozovatelem Vily Čerych. Více se dozvíte na www.vilacerych.cz.

Rodina Čerychových, která zde od poloviny dvacátých let bydlela, budovu opustila krátce po komunistickém puči v roce 1948. Od té doby byl objekt využíván jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Obdobně necitlivým způsobem se minulý režim postaral i o „údržbu“ výjimečné zahrady architekta Josefa Kumpána. Kultivovaná a promyšleně vysazovaná vegetace neúdržbou zplaněla a některé partie parku se proměnily v džungli. Postupně chátral bazén a rozpadaly se treláže a altány. Růžová zahrada nadobro zmizela.

Atmosféra Vily Čerych a její zahrady okouzlila i bývalého prezidenta a dramatika Václava Havla, který tu natáčel svůj film Odcházení. Je otevřena široké veřejnosti pro nejrůznější aktivity, můžete se tu ubytovat nebo navštívit některou z akcí, které tu Centrum rozvoje Česká Skalice pořádá. Díky Babiččinu údolí a dalším atraktivním turistickým cílům v okolí je vhodný místem pro dovolenou pro ty, kdo hledají klid a soukromí.

Více se dozvíte na www.vilacerych.cz a www.nros.cz (http://www.nros.cz/podporujeme-ruzova/vila-cerych/).


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz, 420 606 232 055

www.turner.cz

pro NROS

zpět