Aktuálně

úterý, 18. září 2018 | 10:47

Dokument Neklidná hranice je zprávou plnou absurdit o hranici mezi Evropou a Ruskem

FINAL PLAKÁT.PNG

Dva světy vymezené dělicí čárou, dva protichůdné pohledy na minulost i současnost. To je dokumentární film Neklidná hranice lotyšského režiséra a českého producenta.
V kinech od 4. října.

Na trailer se můžete podívat zdehttps://vimeo.com/288734117

Slavnostní premiéra za účasti tvůrců – lotyšského režiséra Dāvise Sīmanise a českého producenta Radima Procházky – bude v pražském Kině Pilotů 3. října 2018 od 20:30.
Bude ji předcházet premiéra pro veřejnost ve stejný den od 18:00 spojená s diskuzí s tvůrci.

Neklidná hranice není jen filmem jen svědectvím o napětí na východních hranicích Evropské unie, ale i filmem okořeněným trochou absurdit s výraznou českou stopou. 

Jedna linka sleduje osud Ansise Ataolse Berziňšeho, který hodil při demonstraci dlažební kostky do oken lotyšského parlamentu. Za to byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím. S trestem nesouhlasil a tak se ukrýval. Trest postupem času rostl až do hrozby pobytu za mřížemi, což Ansise donutilo schovat se v cizině. Rameno spravedlnosti ho dopadlo v Liberci.
A tak spolu dva členské státy Evropské unie řešily vydání z politických důvodů na základě mezinárodního zatykače. Věc vskutku neobvyklá…
Druhá se věnuje příběhu lotyšského přesvědčeného komunisty Benesse Aijoa (po tatínkovi Afričan, po mamince Lotyš), který odjel na východ Ukrajiny bránit Rusko proti invazi fašistů a nacionalistů. Jeho velitel nosí na uniformě ruské výsostné znaky a řekne: „My Rusové jezdíme pomáhat tam, kde třeba“, poté se pomodlí k Alláhovi.
A světe div se, hlavní doněcké kasárny si rozložili v Hotelu Praha, jehož vstup zdobí socha slovutného vojáka Josefa Švejka…    

Film Neklidná hranice vznikl v lotyšsko-české koprodukci a světovou premiéru měl na prestižním festivalu Vision du Réel ve švýcarském Nyonu.
Výrazně se na něm podíleli i čeští tvůrci včetně producenta Radima Procházky. Jeho režisér Dāvis Sīmanis řekl: „Rusko se dodnes snaží upevnit svůj vliv ve východní Evropě, tudíž je důležité neustále připomínat jeho regresivní a autoritářskou tvář.“

Fotky si můžete v tiskové kvalitě stáhnout zde: http://kestazeni.turner.cz/Pilot%20Film/Neklidna%20hranice/


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz, 420 606 232 055

www.turner.cz

pro PILOT FILM

zpět