Aktuálně

úterý, 16. květen 2017 | 10:25

Historický detektivní román z rudolfínské Prahy ZKROTIT VLKA Benjamina Blacka právě vyšel ve světové premiéře!

Zkrotit vlka_final tz.jpg

Proslulému spisovateli Johnu Banvillovi alias Benjaminu Blackovi, který se netají slabostí pro Prahu, právě vyšel ve světové premiéře u nás historický detektivní román ZKROTIT VLKA; děj je situován na dvůr Rudolfa II.

Ve Velké Británii a Irsku vyjde pod názvem PRAGUE NIGHTS 1. června 2017 (více ZDE).
V USA pak pod názvem WOLF ON A STRING 6. června 2017 (více ZDE).

Důvodem, proč se nakladatelství MOBA takto nadstandardně dohodlo s agenturou zastupující irského spisovatele, byla jeho přislíbená účast na veletrhu Světu knihy 2017. Vážné rodinné důvody ho nakonec donutily účast pro letošek zrušit, nicméně exkluzivita prvního vydání na světě už pro české čtenáře zůstala.
Netrpělivě očekávaný historický krimi román Johna Banvilla, jenž píše detektivní romány pod pseudonymem Benjamin Black, zavede čtenáře do rudolfinské Prahy roku 1599, kdy během kruté zimy přijíždí do Prahy mladý učenec Christian Stern….

Banvillovy romány se pyšní velkým množstvím prestižních cen (např. Man Bookerova cena za román Moře). Sám autor však tvrdí, že nejvíce si váží Ceny Franze Kafky z roku 2011: „Je to jedna z cen, které jsem nejvíc chtěl dostat. Je ve starém, klasickém stylu a pro mě jako starého tatíka je úplně perfektní… Potýkám se s Kafkou už od doby mé puberty. Jeho bronzová soška na mě nyní pronikavě září z krbové římsy.“
John Banville je považován za jednoho z pravděpodobných kandidátů Nobelovy ceny za literaturu a bývá označován za mistra anglického jazyka.

O opravdové náklonnosti k Praze svědčí fakt, že nejnovější historický detektivní román ZKROTIT VLKA je jeho již třetí knihou s pražskou tématikou – v tomto směru následuje titul Prague Pictures: A Portrait of the City z roku 2003, který vznikl na základě autorových návštěv Prahy, a historický román Kepler.
Ano, v Praze jsem byl již mnohokrát. Jezdím sem už od začátku osmdesátých let. Velmi rád se sem vracím. Jak řekl Kafka: Praha má ostré drápy a nikdy tě nenechá odejít…,“ popisuje svůj vztah k Praze Banville.
Proč zasadil příběh zrovna do rudolfinské Prahy? „Kdo by nebyl očarován Rudolfem II. a jeho dobou? Pro mne je jednou z nejzajímavějších a nejvíce mysteriózních postav, které znám. A Praha, jež stvořil – rudolfínská Praha, město fantazie, jeho představivosti - je tady stále… Když se člověk podívá dostatečně zblízka a dokáže se vcítit do jejího kouzla, může cítit onen temný nevyzpytatelný šarm,“ vysvětluje.
Na setkání s ním vzpomíná i Lukáš Kratochvíl z nakladatelství MOBA: „Bylo to krásné setkání s výjimečným člověkem, který dokáže hovořit o literatuře s velkou erudicí, moudrostí i vtipem. Při čtení jeho knih si vždy vzpomenu na větu, kterou tenkrát řekl – Máloco je tak krásné jako dobře napsaná věta.“

ZKROTIT VLKA, Benjamin Black (alias John Banville)
Dokonale vystavěná detektivka přináší kromě napínavého příběhu a psychologické drobnokresby postav i podmanivý pohled na rudolfinskou Prahu a její dodnes fascinující magickou atmosféru – a to obzvlášť pro české čtenáře.

V poutavém historickém detektivním příběhu se vydáme do Prahy na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století, kam přijíždí ctižádostivý mladý učenec a alchymista Christian Stern během kruté zimy roku 1599, aby zkusil své štěstí na dvoře výstředního císaře Rudolfa II. První noc po svém příjezdu opilý mladík zabloudí omylem do Zlaté uličky a narazí tam na tělo mladé ženy. Přepychové šaty zavražděné svědčí o jejím vysokém postavení, stejně jako zlatý medailon na proříznutém hrdle…
Christian se tak rázem ocitá ve spleti intrik nelítostných, po moci bažících dvořanů. A nebezpečné smyčky se kolem něj utahují ještě pevněji od chvíle, kdy sám císař Rudolf usoudí, že tenhle doktor filozofie je tvorem u dvora téměř nevídaným: je mužem, jemuž se dá důvěřovat. Pověří ho proto úkolem najít vraha zabité dívky – císařovy milenky Magdalény. Christian však při svém pátrání narazí na spiknutí mocných osob království s cílem otřást samotným trůnem. Osob, které se pro své plány snaží využít i magii a ovládnout temné síly a tajná umění. Nedobrovolný vyšetřovatel se tak v labyrintu pražských uliček a dvorských pletich stane lovcem i kořistí. A čím blíž k nalezení vraha a jeho motivů se dostává, tím víc se ocitá v ohrožení i jeho vlastní život.

Mnozí čtenáři dobře znají detektivní romány Benjamina Blacka s patologem Quirkem v hlavní roli, zasazené do irského Dublinu 50. let minulého století. Tyto příběhy byly filmově zpracovány v televizní sérii pro BBC One: http://www.bbc.co.uk/programmes/p01437n8. Benjamin Black měl také tu čest oživit Philipa Marlowa v knize ČERNOOKÁ BLONDÝNKA.

Obal knihy ZKROTIT VLKA si stáhnete zde: http://kestazeni.turner.cz/Knizni%20vydavatelstvi%20MOBA/2017/05_kveten/Zkrotit%20vlka_final.jpg
Fotku Johna Banvilla zde, prosím o uvedení kreditu v názvu fotky: http://kestazeni.turner.cz/Knizni%20vydavatelstvi%20MOBA/2017/05_kveten/Banville%20COLOUR%20credit%20Douglas%20Banville.jpg

Obálky květnových novinek z nakladatelství MOBA si můžete stáhnout zde: http://kestazeni.turner.cz/Knizni%20vydavatelstvi%20MOBA/2017/05_kveten/

Květnové novinky z nakladatelství MOBA:
ZKROTIT VLKA, Benjamin Black, historický román vyšel ve světové premiéře 12. května
HUSITSKÁ EPOPEJ V – ZA ČASŮ LADISLAVA POHROBKA 1450–1460, Vlastimil Vondruška, historická románová epopej
VE SLUŽBÁCH MOCNÝCH, František Niedl, historický román
CÍSAŘSKÁ VYHLÍDKA, Hana Marie Körnerová, historický román
RENDEZ-VOUS S VRAHEM, Ladislav Beran, edice Původní česká detektivka
SMRT POCTIVÉHO LICHVÁŘE, Stanislav Češka, edice Původní česká detektivka


Johana Turner
TURNER PR
johana@turner.cz, 420 606 232 055

www.turner.cz

Pro nakladatelství MOBA, www.mobaknihy.cz

zpět