Aktuálně

čtvrtek,  7. červen 2012 | 11:20

Je to nakažlivé…světem internetu se šíří e-knihy a KNIHA ZLIN vede v počtu zasažených! Má však nově Léčitele, tak nemusíte mít strach.

Je to nakažlivé…světem internetu se šíří e-knihy a KNIHA ZLIN vede v počtu zasažených! Má však nově Léčitele, tak nemusíte mít strach.

První e-knihu prodala KNIHA ZLIN 10. listopadu 2011. Byla to Klec pro majáky od Mika Perryho, stála 140 Kč a vydělala tak prvních 56 Kč vč. DPH. Byl to památný den. Ještě před půl rokem se totiž e-knihy prodávaly po jednotlivých kusech a na završení první prodané desítky se muselo čekat. To už je ale hudba minulosti, rok 2012 totiž přináší nárůst prodejů o několik (set) procent.

Pro srovnání: KNIHA ZLIN celkově prodala 4 021 e-knih, z toho 60 % bylo prodáno v dubnu a květnu 2012.

Jak na to? Práva na e-knihy je a není lehké získat, záleží, koho se ptáte. Vyrobit e-knihu také není snadné. Do formátů se vkládají ISBN, nově přidáváme také ukázku z další knihy (10 % textu). Když si tedy přečtete Nemesis, můžete hned zdarma číst i kus Pentagramu a nakonec si ho jít i koupit :-).

„Trh s e-knihami  se„rozjíždí“, zkracuje se tudíž časová prodleva mezi vydáním tištěné a elektronické knihy. Začínali jsme na 3 měsících hájení tištěné knihy, později jsme přišli s e-knihou už po měsíci za vyšší cenu, brzy už budeme vydávat zároveň“ říká Marek Turňa, majitel nakladatelství KNIHA ZLIN.

A dodává: „Od onoho památného dne 10. listopadu 2011 do konce letošního května jsme prodali 4 021 e-knih. Prodeje rostly hlavně v roce 2012. Důvodů je několik: vydali jsme Nesbøho, lidi si na Vánoce koupili čtečky, Palmknihy začaly prodávat přes Alzu a Datart, atd. E-knihy v Česku mají budoucnost a zdá se velmi příznivou. Pokud trendy prodeje porostou, stane se zisk z prodeje e-knih významným pro každého nakladatele. Určitě se budeme snažit v této oblasti rozvíjet, nabízet nové tituly, pořádat zajímavé akce, plánovat PR e-knih ve větší míře, snažit se kvalitativně i kvantitativně dostat na úroveň zahraničních trhů. Přejeme si, aby e-knihy nabízelo více nakladatelů, protože čím větší je trh, tím větší je poptávka. Prospěje to opravdu všem!“

Trochu statistiky: První žebříček prodeje e-knih u nás udělal SČKN v dubnu 2012. První čtyři místa obsadil Nesbø. Prvního Spasitele od něj se prodalo 244 ks (+ 14 ks u ostatních distributorů, kteří nejsou započítáni do žebříčku). Také v květnu Nesbø figuroval v první pětce. “Vyhrál” Spasitel s 520 prodanými kusy (+ 41 ks u ostatních).Např. Spasitele se prodalo v dubnu 1 493 ks, z toho 258 ks byly e-knihy. Kvantové teorie od Chowna se prodalo 107 ks, z toho 85 ks byly e-knihy (kniha je v tištěné podobě už téměř vyprodána, dotisk bude v říjnu 2012). Nejlépe si vede Nesbø a edice TEMA. V květnu e-knihy oproti tištěným knihám ještě posílily, např. Spasitele se prodalo 461 ks, Kvantové teorie 197 ks (nejvíc se jí prodává přes iBookstore). Prodej tištěných knih předpokládáme podobný, odhadovaný prodej Spasitele v tištěné podobě je 1 200 ks, což znamená,  že prodej e-knihy u tohoto titulu meziměsíčně vzrostl ze 17 na 28 % z celkového prodeje.

 

A pokud budete zcela zasaženi, nezapomeňte na Léčitele Anttiho Tuomainena, kterého KNIHA ZLIN vydala koncem května. Ohlasy jsou skvělé nejen od kritiků, ale i ze širokých čtenářských řad! Jako e-kniha vyjde za pár dní 25.6., ale pokud to už nemůžete vydržet, koupit se dá klasický výtisk. Léčitel byl v těchto dnech nominován na ocenění nazvané Skleněný klíč 2012 za nejlepší skandinávský krimi román. Příběh Léčitele nás zavede do Helsinek v blízké budoucnosti. Nastala fatální změna klimatu a přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, běžence, zločinnost, epidemii smrtelných chorob a hlavně všude přítomný strach…..

Dva dny před Vánoci zmizí beze stopy novinářka Johanna Lehtinenová. Policie, jíž se zoufale nedostává lidí a prostředků, se takovou „banalitou“ odmítá zabývat.  Novinářčin manžel Tapani se pouští do pátrání na vlastní pěst. Poměrně záhy odhalí, že Johannino zmizení souvisí s tím, že shromažďovala materiál o sériovém vrahovi systematicky likvidujícího bohaté a mocné včetně jejich rodin, úspěšně uniká spravedlnosti a nechá si říkat Léčitel. Tapani při zběsilé dvoudenní honbě za vražedným monstrem narazí na několik velmi překvapivých okolností v manželčině minulosti a s Léčitelem úzce souvisejících okolností, o nichž za deset let jejich soužití nepadlo ani slovo.

 

Více informací a e-shop naleznete zde www.knihazlin.cz .

zpět