Aktuálně

pondělí,  4. srpen 2014 | 10:23

Komorní jazz v podání světových es překračuje stylové, zvukové i zeměpisné hranice.

Brad Hoyt_cover.png

Brad Hoyt: Far Away From Everyday

 

Nadžánrové album amerického multiinstrumentalisty a skladatele Brada Hoyta (1971) má ke každodennosti opravdu daleko. Pokud bychom hledali nějakou škatulku, mohli bychom nejspíš hovořit o „komorním jazzu“, založeném na jedinečném spojení propracovaných aranží a divoké improvizace.

 V pestré koláži melodicky silných i harmonicky zajímavých skladeb, stylově rozklenutých od melancholické balady po akustický funk či gypsy jazz, se rozehrávají vpravdě nevšední setkání. Pozvání k účasti na projektu Far Away From Everyday totiž přijali jazzoví virtuosové včetně multiinstrumentalisty Howarda Levyho, saxofonisty Jeffa Coffina a basisty Michaela Manringa, spolu se světovými velmistry harfové i akustické kytary (Phil Keaggy, Antoine Dufour, Joscho Stephan) a řadou dalších vynikajících hudebníků z mnoha zemí včetně Česka. 

Ve skladbě Sharper’s Revenge se fenomén jazzové kytary Joscho Stephan proplétá v závratných unisonech s foukací harmonikou Howarda Levyho, člena legendárního souboru Béla Fleck and the Flecktones. Sopránsaxofon Jeffa Coffina, který svého času rovněž působil ve Flecktones, rozpráví s Levyho harmonikou za doprovodu Hoytova piana a harfové kytary Antoine Dufoura v úvodní baladě s názvem The Relative Sea. Ve skladbě Traverse se Coffinův saxofon pro změnu utkává s pulsujícím bezpražcem baskytarového mága Michaela Manringa.

V titulní skladbě alba se k Hoytovu pianu připojuje Levyho harmonika, 21-strunná harfová kytara Muriel Andersonové, violoncello Russicka Smitha, basová kytara Alexandera Jurmana, bicí Aleše Pavlíčka, a klarinet Josefa Pepsona Snětivého – Hoytových spoluhráčů z jeho pobytu v Praze na přelomu tisíciletí – spolu s perkusemi Toma Roadyho a Jona Crabiela. Impozantní zvuk transatlantického ansámblu dobarvuje hoboj v podání autorovy dcery Loreeny. 

Sám Hoyt při nahrávání vystřídal na dvacet různých klávesových a strunných nástrojů,
od piana a 30-strunné brazilské harfové kytary přes loutnu až po ‘bazantar‘ - 5-strunný akustický basový nástroj s 34 přídavnými strunami.  

Za krátkou dobu od svého uvedení již stačilo album Far Away From Everyday sklidit příznivé ohlasy v řadě významných hudebních periodik, včetně prestižního jazzového časopisu DOWNBEAT, který Hoytovu nejnovější desku mj. charakterizoval jako „výjimečný počin zapáleného tvůrce s velmi osobitou vizí, který se vzpírá klasickému škatulkování...“  

Brad Hoyt se narodil roku 1971 v americkém státě Indiana. Studoval hru na kytaru a jazzové piano na Ball State University. Po studiích se živil jako klubový muzikant a skladatel/aranžér v New Yorku. V roce 1999 se přestěhoval se svojí českou manželkou do Prahy, kde založil a vystupoval se skupinou Art House. V roce 2002 se Hoyt s rodinou vrátil do Spojených států a začal se mj. intenzivně věnovat hře a kompozici pro netradiční strunné nástroje, jako je harfová kytara. Far Away From Everyday je Hoytovou třeti studiovou nahrávkou, které předcházelo album duetů pro piano a harfovou kytaru Together Alone (2009) a retrospektivní soubor Histories z roku 2002. 

Brad Hoyt: Far Away From Everyday
© 2013 Harp Guitar Music

K dostání v síti prodejen Bontonland a na e-shopu www.bontonland.cz 

Tracklist:

1. The Relative Sea
2. Sharper’s Revenge
3. Impossible Liaison
4. Look Inside
5. Kiss of Fate
6. Ricochet
7. Traverse
8. Restive Nocturne
9. Elnora
10. Far Away From Everyday
11. Beneath The Iron Gate
12. September
13. Sometimes You Just Know
14. Alternate Timeline

 

Pavel J. Turner
TURNER PR
+420 602 346 315
www.turner.cz

zpět