Aktuálně

středa,  1. listopad 2017 | 14:26

LAJKA odstartuje svůj filmový let již tento čtvrtek

lajka.jpg

Loutkové sci-fi LAJKA režiséra Aurela Klimta inspirované skutečným příběhem fenky Lajky přichází do kin 2. listopadu.

Příběh první psí kosmonautky Lajky byl sice inspirací, ale z větší části je děj filmu čistě výplodem mé tvůrčí fantazie,“ říká o filmu autor a režisér v jedné osobě Aurel Klimt (Fimfárum, Franta Nebojsa, Pád, O kouzelném zvonu a další) a dodává: „Příběh LAJKY se opírá o spoustu reálií a zažitých smyšlenek. Mnoho lidí zná Lajku, ale málokdo ví, že slavná Lajka byla ve chvíli startu odsouzena k poslední hodině svého života. Nic jiného než Sputnik v té době vyvinuto nebylo a družice se zpravidla nevrací. Rozhodl jsem se vše smíchat do tohoto bláznivě fantaskního příběhu plného vtipných až absurdních situací, protože jedině tak se dá s lehkostí a nadhledem o něčem takovém vyprávět. LAJKA je pro mne výjimečný projekt a dalším krokem v tvůrčí cestě. LAJKA byla výzva, kterou zdolat zabralo celých deset let, ale myslím, že výsledek za to stojí.

Loutkám propůjčili hlasy přední divadelní a filmový herci. Hlavní hrdinka Lajka promlouvá sametovým hlasem Heleny Dvořákové, v postavě vilného nezmara Quirkrka se doslova vyžívá Petr Čtvrtníček, ruského kosmonauta Jurije Levobočkina pak bohatýrsky uchopil Karel Zima a jeho americký protějšek
Neila Knokauta neméně odhodlaně ztvárnil Miroslav Táborský. 

Film od 11. listopadu doprovází výstava nazvaná Lajka - Od filmu k divadlu a zpět, kterou ve spolupráci s Aurelem Klimtem připravila Galerie Středočeského kraje (GASK). 

Více informací včetně presskitu, fotografií, rozhovoru s Aurelem Klimtem naleznete zde: http://kestazeni.turner.cz/Lajka/ nebo na www.lajka.eu.
Teaser k filmu:  https://vimeo.com/128660948
Foto ke stažení zde: http://kestazeni.turner.cz/Lajka/fotosky/
Informace k výstavě: http://www.gask.cz/cs/vystavy/aurel-klimt-lajka-od-filmu-k-divadlu-a-zpet


Pavel J. Turner

TURNER|PR
+420 602 346 315
www.turner.cz

zpět