Aktuálně

pondělí, 18. září 2017 | 10:53

Loutkové sci-fi LAJKA přichází do kin bez jediného dne šedesát let po startu rakety Sputnik 2 s fenkou Lajkou na palubě.

Lajka foto.jpg

Příběh se zapsal do dějin kosmonautiky a byl i inspirací pro vznik divadelní hry a následně filmu. Ten se v kinech objeví 2. listopadu.

Práce na filmu „Lajka“ začaly před deseti lety. Námět vycházel z divadelní hry „Lajka, Čchin a Gagarin“, kterou režisér Aurel Klimt nastudoval s herci v té době zatopeného Divadla v Dlouhé pro Divadlo Gong. Úspěšně se pak hrála v divadle Minor a na mnoha festivalech. „Natočit z toho loutkový sci-fi film jsem plánoval od začátku a reakce diváků na divadelní představení mě v tom jen utvrdila. Příběh první psí kosmonautky Lajky byl sice inspirací, ale z větší části je děj filmu čistě výplodem mé tvůrčí fantazie,“ přiznává autor a režisér v jedné osobě Aurel Klimt (Fimfárum, Franta Nebojsa, Pád, O kouzelném zvonu a další)
„Můj příběh, respektive příběh LAJKY, se opírá o spoustu reálií a zažitých smyšlenek. Mnoho lidí zná Lajku, ale málokdo ví, že slavná Lajka byla ve chvíli startu odsouzena k poslední hodině svého života. Nic jiného než Sputnik v té době vyvinuto nebylo a družice se zpravidla nevrací. Rozhodl jsem se vše smíchat do tohoto bláznivě fantaskního příběhu plného vtipných až absurdních situací, protože jedině tak se dá s lehkostí a nadhledem o něčem takovém vyprávět.“

Loutkám propůjčili hlasy přední divadelní a filmový herci. Hlavní hrdinka Lajka promlouvá sametovým hlasem Heleny Dvořákové, v postavě vilného nezmara Quirkrka se doslova vyžívá Petr Čtvrtníček, ruského kosmonauta Jurije Levobočkina pak bohatýrsky uchopil Karel Zima a jeho americký protějšek
Neila Knokauta neméně odhodlaně ztvárnil Miroslav Táborský.

„Cílovou skupinou budou především starší děti a mládež, nicméně jsem přesvědčen, že v něm najdou zalíbení i dospělí diváci se slabostí pro fantaskní příběhy, animovaný film a sci-fi,“ dodává ještě režisér. 

Více informací naleznete  na: http://kestazeni.turner.cz/Lajka/
www.lajka.eu
https://www.facebook.com/LajkaFilm/?fref=ts 

Teaser k filmu:  https://vimeo.com/128660948
Foto ke stažení: http://kestazeni.turner.cz/Lajka/fotosky/


Pavel J. Turner

TURNER|PR
+420 602 346 315
www.turner.cz

zpět