Aktuálně

úterý, 21. listopad 2017 | 11:28

Některé hvězdy září věčně. BORG/McENROE - dvě legendy světového tenisu ve filmu Januse Metze. V kinech od 28. prosince.

Foto 1 © Julie Vrabelova .jpg

Wimbledon, 1980. Nejdeštivější léto desetiletí. Svět se těší, až uvidí tenisovou jedničku Björna Borga obhajovat svůj pátý titul Wimbledonu. Jen málokdo ale zná drama v zákulisí: v pouhých čtyřiadvaceti letech je Borg blízko konci. Uštvaný a svíraný úzkostí. Jeho dvacetiletý vyzyvatel John McEnroe se rozhodl nahradit svého bývalého hrdinu na trůnu Wimbledonu… 

Těsně před koncem letošního roku přichází do kin film dánského režiséra Januse Metze BORG/McENROE. Vypráví příběh o jedné z největších světových tenisových legend Björnu Borgovi, o jeho největším rivalovi, mladém a talentovaném Johnu McEnroeovi a o jejich památném souboji ve finále Wimbledonu v roce 1980.  

„Pro mne je Borg/McEnroe tenisová verze filmu Raging Bull. Je o dvou mužích bojujících za to být nejlepší, dokázat svou důležitost, být někdo. Oba hráli tenis, jako kdyby na tom závisel jejich život. I když já sám byl v roce 1980 teprve dítě, pamatuji si tu dobu velmi jasně. V naší rodině jsme všichni čekali na finále Wimbledonu v roce 1980, jako kdyby to byla vánoční mše v katedrále Sv. Pavla. Nejspíš jsem pouze viděl muže s legračním účesem úpět a sténat na jedné straně sítě a druhého v temperamentních záchvatech na straně druhé, ale stejně tam bylo cosi posvátného ve vzduchu, na co si pamatuji dodnes. Teď vidím, že to bylo celé o tom, jakým způsobem byli tito dva proti sobě postaveni. To nebyli jen dva muži, kteří hrají tenis. To byly dva rozkoly. Dva naprosto opačné postoje a povahy tváří v tvář. Dva zcela odlišné druhy bytí a náš film to nádherně zachycuje,“ říká o filmu režisér Janus Metz. 

Björna Borga si ve filmu excelentně zahrál Sverrir Gudnason (Monica Z, Gentlemen), jeho protějšek, Johna McEnroa pak holywoodská hvězda Shia LaBeouf (Transformes, Železné srdce, Man Down). Do rolelegendárního tenisového kouče Lennarta Bergelina, který dovedl Björna Borga na vrchol světového tenisu, obsadil Metz populárního švédského herce Stellana Skarsgårda (Dobrý Will Hunting, Piráti z Karibiku, Nesnesitelná lehkost bytí, The Avengers). Dále hrají Tuva Novotny, Ian Blackman, Robert Emms a další. Film je natočen podle scénáře Ronnieho Sandahla.

Slavnostní premiéra: 18. 12. 2017
Uvedení do kin: 28. 12. 2017
Trailer k filmu: http://bit.ly/2AGZy0p
Informace distributora: http://www.a-company.cz/cs/movie/detail/71
Presskit, fotografie ke stažení: http://kestazeni.turner.cz/Borg%20McEnroe/


Pavel J. Turner

TURNER|PR
+420 602 346 315
www.turner.cz

zpět