Aktuálně

čtvrtek, 29. březen 2012 | 10:10

Opravdové knižní delikatesy připravilo vydavatelství Moba na letošní duben –thriller od světově uznávaného islandského autora Arnaldura Indridasona Oběť, ale i od našeho oblíbeného autora Vlastimila Vondrušky historickou krimi Podivná svatba na Lichnici a další novinky.

Opravdové knižní delikatesy připravilo vydavatelství Moba na letošní duben –thriller od světově uznávaného islandského autora Arnaldura Indridasona Oběť, ale i od našeho oblíbeného autora Vlastimila Vondrušky historickou krimi Podivná svatba na Lichnici a další novinky.

 

Kdo to je vůbec Arnaldur Indridason? Islanďan žijící v Reykjavíku, který vloni oslavil padesátiny, patří mezi jedny z nejčastěji překládaných současných evropských autorů. Jeho knihy byly vydány ve 36 jazycích a říká se, že jako jediný islandský spisovatel se uživí psaním knih. Indridasonovo dílo je nejen kritiky, ale i čtenáři vysoce hodnoceno. Důkazem jsou bezesporu mnohá nejen evropská literární ocenění: Severní blata, první z románů, v nichž vystupuje komisař Erlendur, obdržela v roce 2002 prestižní cenu Glasnyckel (Skleněný klíč), udělovanou každoročně nejlepší severské detektivce; druhý detektivní román Dech smrti byl nominován na tuto cenu v roce 2003. Autor se řadí k takové elitě jako jsou Henning Mankell, Johan Theorin, Leif GW Persson, Jo Nesbo, Åke Edwardson a zaujímá přední místo na žebříčcích bestsellerů, jak ve Skandinávii, tak v Anglii, Francii, USA, Německu a jinde v Evropě. V roce 2006 byl jeho román Severní blata zfilmován a ihned se stal nejúspěšnějším islandským filmem v historii. V roce 2007 získal tento film hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. 

Prestižní deník The Guardian řadí Arnaldura Indridasona na první místo mezi TOP 10 evropských autorů detektivních románů současnosti, internetový server Krimi Couch zase mezi pět nejoblíbenějších světových autorů krimi románů všech dob.  

Krimi thriller Oběť Arnaldura Indridasona nás zavede do Reykjavíku, kde je v jednom bytě nalezen muž s podříznutým hrdlem. Zdá se, že se pachatel i oběť znali, neboť nic nenasvědčuje násilnému vniknutí. Komisařka Elinborg spatří pod postelí kašmírový šál, který vydává podivnou vůni a v kapse oběti je rovněž nalezena tzv. "znásilňovací droga". Erlendurova kolegyně tuší, že vražda byla odplatou za brutální zločin, který nebyl nikdy potrestán. Zatímco se komisař Erlendur snaží ve fjordech vyrovnat s traumatickými zážitky z dětství, vyšetřuje Elinborg vraždu, která otřese nejenom jí…..

 

S napětím a zajímavým dějem však nezůstávají pozadu ani čeští autoři. Jasným důkazem je Vlastimil Vondruška, kterému vychází u nakladatelství MOBA už 35. kniha v pořadí, jež dokáže neskutečně poutavě vyprávět osudy a příběhy lidí na pozadí historických událostí. Člověk se tak dozví mnohé zajímavé, co se opravdu stalo a ve škole nás neučili.

10. dubna si mohou nejen všichni jeho příznivci pořídit novinkovou historickou krimi nazvanou Podivná svatba na Lichnici, která poutavým vyprávěním popisuje ústup českého vojska z Bavorska, kdy se zádní voj spolu s Oldřichem z Chlumu dostane v Mühldorfu do obležení. Rytířům se podaří probojovat na svobodu, ale i když by měli slavit, jejich velitelé Smil z Lichtemburka a Vok z Rožmberka jsou nervózní. Záhy poté pozve Smil Oldřich na svůj hrad Lichnice, kde se má konat svatba jeho druhorozeného syna. Když Oldřich na hrad dorazí, uvědomí si, že něco není v pořádku. Jako svatební hosté tu jsou všichni, se kterými se nedávno ocitl v obležení. Ani příprava svatby neprobíhá klidně, neboť dojde k prudké hádce mezi snoubenci. Oldřich z Chlumu to rozmrzele sleduje, ale než stačí pochopit, co se vlastně děje, dojde k první vraždě….

 

A jaké další novinky vycházejí u nakladatelství MOBA v dubnu?

Král zvedá meč, Jan Bauer, historické krimi

Kočka v utajení, Lydia Adamson, kočičí krimi

Stíny nad univerzitou, Veronica Stallwood, světová krimi

Falešná kočička, Naďa Horáková, původní česká detektivka

Třetí tvář, Patrik Rozkovec, původní česká detektivka

Manžel, který štěká, taky kouše, Alena Jakoubková, román pro ženy

Heřmánkové údolí, Hana Marie Körnerová, román pro ženy

zpět