Aktuálně

středa, 15. srpen 2012 | 21:47

Perný podzim si pro milovníky knih připravilo nakladatelství MOBA. Těšte se na to nejlepší ze světové i naší literatury!

Brněnské nakladatelství MOBA připravilo pro letošní podzim doslova literární lahůdky. Už prvního září vyjde světový bestseller Síť od švédského autora Håkana Nessera (více informací níže), trojnásobného nositele ocenění za nejlepší švédský krimi román a držitele Glass Key Award.

Velmi důležitému mezníku našich dějin a výročí Zlaté buly sicilské (1212) se bude věnovat i druhé pokračování čtyřdílné románové fresky Přemyslovská epopej II – Jednooký král Václav I. jednoho z našich nejčtenějších současných autorů a nejčastěji půjčovaných knih v knihovnách - Vlastimila Vondrušky. Ostatně podzim bude ve znamení jeho knih. Vyjde několik dotisků Vondruškových historických románů a pokračování historického příběhu o Fiorelle pro mládež (více informací níže a v příloze).

Na své si přijdou příznivci Františka Niedla, kteří s jeho dosud vydanými knihami strávili mnoho bezesných nocí. Vyjdou mu dvě knihy – Platnéř a Past (více informací níže).

MOBA samozřejmě nezapomene ani na další autory světových bestsellerů – Johana Theorina (v listopadu vyjde Zkamenělá krev) nebo na Leifa GW Perssona (v říjnu vyjde V jiném čase, v jiném životě), na původní české detektivky či na ženské romány (více informací níže).

Jednotlivé tituly budeme průběžně připomínat a věnovat se také jejich autorům. Pokud byste měli zájem o rozhovory s některými z nich, dejte mi vědět, ráda zprostředkuji, stejně tak jako obaly knih v tiskové kvalitě na vyžádání zašlu. Přehled všech titulů na druhé pololetí naleznete v příloze. Těším se na zprávy od vás.

Níže je stručný přehled:

srpen

Život ve staletích – 12. Století, Vlastimil Vondruška, 2. vydání, literatura faktu. Život ve staletích je výpravný sedmidílný historický lexikon, který představuje život v českých zemích od doby knížecí až do konce feudalizmu.

Apage Satanas, Vlastimil Vondruška, historický román, DOTISK. Přítelkyni Ludmily z Vartemberka trápí podivné sny.

Poslední bere vše, Luboš Y. Koláček.Základem nového autorova románu je legendární erotický skandál mladičké Elišky Kateřiny Smiřické, krutě ztrestané svým otcem, pyšným Zikmundem Smiřickým, toho času nejbohatším šlechticem v zemi.

Zlá hra, Veronica Stallwood, světová krimi. Noví sousedé Kate Ivoryové se zdají být na první pohled normální lidé…..

Černé jako smola, Hana Prošková, původní česká detektivka- šest poutavých detektivních povídek

Příliš silné pokušení, Otakar Chaloupka, původní česká detektivka. Smrt poslance parlamentu a zároveň univerzitního docenta sociologie vzbudí velký rozruch..

Past na duši, Jitka Prokšová, dvě novely talentované plzeňské autorky

 

Top tituly:

1.9.        Síť, Håkan Nesser, trojnásobný nositel ocenění za nejlepší švédský krimi román a držitel Glass Key Award

Když se Janek Mitter jednoho rána probudí s příšernou kocovinou, najde svou ženu zavražděnou ve vaně. Sám si je jistý, že není vrah, ale dokázat to nemůže. V osudný předvečer s manželkou pořádně flámoval a nyní si nedokáže na nic vzpomenout. Mitter je zatčen policií a obviněn z vraždy. Případu se ujímá komisař Van Veeteren, uzavřený muž středního věku se sklonem k melancholii, jehož osobní život se zdá být v troskách. Jak vyšetřování pokračuje, je stále jasnější, že řešení případu tkví v dávné rodinné tragédii. Van Veeteren postupně proniká do husté sítě vztahů, ale celé vyšetřování se ještě víc zkomplikuje, když dojde k druhé vraždě...

17.9.      Přemyslovská epopej II -  Jednooký král Václav I., Vlastimil Vondruška, jeden z pěti nejprodávanějších současných českých autorů a zároveň nejvíce půjčovaný ze všech v našich knihovnách

Druhá část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době Václavova dětství, kdy Přemysl I. Otakar bojuje o uznání svého sňatku s Konstancií Uherskou a tím také o legalizaci nástupnických práv malého Václava. Přikloní se na stranu císaře a konečně získá definitivní potvrzení královské koruny Zlatou bulou sicilskou. V té době se malý Václav octne po jeho boku a učí se vládnout. Po smrti svého otce je i on korunován českým králem, ale je přesvědčený, že vládnout musí jinak. Začne budovat okázalý královský dvůr, obklopí se rytíři a umělci. Jeho politickým snem je získat rakouské země, s nimiž po celé desetiletí válčí, a když své plány konečně završí sňatkem svého nejstaršího syna, jeho syn Vladislav umírá. Druhý díl tetralogie končí tím, že Václav I. prohlásí za svého nástupce druhorozeného syna, budoucího krále Přemysla II. Otakara.

12.9.      Platnéř, František Niedl, historické krimi

Strach ovládl Staré Město pražské a není radno vycházet po setmění. Lidé si ale nejsou jisti životem ani za okovanými dveřmi svých domů. Jsou vyloupeny truhly cechů na Staroměstské radnici a rychtář Pardus si již začíná zoufat. Nedaří se mu rozprášit tlupu Jouzy Čerta a navíc se jeví, že tlupě pomáhá někdo z blízkého okolí krále Václava IV. A k tomu se ještě na domech a jejich střechách začne objevovat přízrak, který někteří považují za netopýra, jiní za obrovského pavouka. Platnéřský učeň Lukáš zažívá strastiplné roky v domě svého strýce a má jen dvě touhy: vyučit se řemeslu a být v blízkosti Angely, dcery vyslance milánského vévody. Avšak aniž by si to přál, je vtažen do dění, které děsí město, a od té chvíle začíná hon i na něho. Každé jeho klopýtnutí může být tím posledním...

11.10.    V jiném čase, v jiném životě, Leif GW Persson, severská krimi

Stockholm, 1975 - Šest mladých lidí vezme veškerý personál německého velvyslanectví jako rukojmí. Požadují, aby byli ihned propuštěni členové studentské teroristické skupiny Baader-Meinhofová (jinak také Frakce Rudé armády), věznění ve Spolkové republice Německo. Dlouhé obklíčení únosců končí smrtí dvou zajatců a zraněním několika dalších rukojmí, ale i zločinců. Bleskový přesun do roku 1989: Brzy po zavraždění švédského státního funkcionáře zjistí Anna Holtová a Bo Jarnebring, dva detektivové pracující na případu, že celé vyšetřování bylo narychlo odloženo nekompetentním a zkorumpovaným vyšetřovatelem... Po deseti letech: Lars Johansson, nový příslušník švédské tajné policie, se rozhodne obnovit některé případy, které zůstaly po jeho předchůdci nedokončené...

 

11.10.    Králův dluh, Vlastimil Vondruška, historické krimi – ze série Hříšní lidé Království českého

Píše se rok 1266 a český král Přemysl II. Otakar podporuje slabého císaře Richarda Cornwallského. Za to obdrží úřad, který spravuje císařovo jmění na východ od Rýna, a vzápětí se s jeho tichým souhlasem zmocní Chebska. Tamní měšťané s tím nesouhlasí, ale nemají sílu, aby tomu zabránili. Vzápětí se vytasí s listinou, podle které půjčilo jejich město Cheb českému králi Václavovi I. obrovské množství peněz a tyto peníze jim České království stále dluží. Správce královské pokladnice si však pamatuje, že dluh byl splacen a existuje o tom příslušná listina. Jenže nikdo ji nedokáže najít a vzápětí kdosi správce královské pokladnice zavraždí. Český král volí řešení, které považuje za nejrozumnější ? povolá správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu.

 

Listopad

Zkamenělá krev, Johan Theorin, severská krimi

Vápencem na pobřeží Ölandu probíhá krvavá žíla, sytě rudá vrstva, o níž se dříve tvrdilo, že je zkamenělou krví, jež byla prolita v boji mezi skalními troly a vílami z planin. Všechny tyto pověsti zná také Per Mörner, který přijíždí do Stenviku oslavit se svými dětmi Velikonoce. Proti svým původním plánům sem nakonec přiveze i svého problematického otce Jerryho, který je později zavražděn. Zdá se, že ho zabil někdo, koho znal. Kdo ho ale mohl tak strašlivě nenávidět? Pera Mörnera nenechává tato otázka v klidu. A to, co vypátrá, jím naprosto otřese?

Třetí, netrpělivě očekávaný román z ostrova Öland od nositele prestižních literárních cen, víc než důstojného pokračovatele Stiega Larssona!

zpět