Aktuálně

středa,  5. prosinec 2018 | 12:26

Pilot Film uvádí: švédský film pro nejmenší Gordon a Paddy a polské drama Útěk

plakát Gordon a Paddy.jpg

Ve čtvrtek 6. prosince vstoupí do kin dva filmy v distribuci Pilot Filmu, které si vydobyly světovou prestiž.

Půvabný i napínavý severský animovaný film pro nejmenší děti Gordon a Paddy ze zasněžených hlubokých lesů přináší příběh dvou zvířecích detektivů vypořádávajících se s nejedním zločinem od krádeže ořechů počínaje po pohřešovaného zajíčka. Vznikl na motivy knih Ulfa Nilssona. Trailer zde: https://bit.ly/2SdImYY.
Postavičky představitelů hlavních rolí ropušáka Gordona a myšičky Paddy nakreslila Gitte Spee. Ty švédské děti zbožňují stejně jako naše krtečka. 
V originále mluví Gordon hlasem známého herce Stellana Skarsgårda (Muži, kteří nenávidí ženy či Mamma Mia!), v češtině zazní: Zdeněk Bureš, Lenka Janíková, Pavel Vacek a další.
Na spolupráci se Stellanem nedám dopustit. Tentokrát to však bylo trochu jiné, nebyl to tak úplně typický dabing. Natáčeli jsme, jak hraje postavu Gordona. Jeho pohyby a grimasy následně animátoři použili do filmu,“ popisuje režisérka Linda Hambäck.
Proč si vybrala adaptaci zrovna knih Ulfa Nilssona? „Ráda chodím do knihkupectví za rohem. Čas od času si tam koupím nějaké knihy a to je zrovna případ, jak jsem našla příběhy detektivů Gordona a Paddyho. Moc se mi líbily ilustrace. Když jsem však přečetla první knihu s názvem První příběh, úplně jsem se zamilovala. Způsob, jakým Ulf Nilsson vypráví příběh, nás učí, abychom byli jeden k druhému hodní a přátelští, na druhou stranu je to tak napínavé, že si nedopřejete oddych, dokud nedočtete.“

Druhým filmem je polsko-česko-švédský koprodukční film Útěk (v orig. Fuga), který měl českou premiéru v rámci letošního MFF v Karlových Varech a světovou během MFF Cannes 2018 (nominace na Critics' Week Grand Prize), kde byl po dlouhé řadě let prvním v soutěži s českou účastí (koproducentka Karla Stojáková, Axman Production).
Trailer zde: https://youtu.be/j4vnjB8FYUw
Příběh vzniku filmu popisuje jeho režisérka Agnieszka Smoczyńska: „Útěk je inspirován skutečnou událostí. Před několika lety jsme s představitelkou hlavní role a autorkou scénáře Gabrielou Muskałou sledovaly v televizi pořad o ženě, který si nepamatovala své jméno, odkud je, ani nic jiného. Rozhodly jsme se tuto ženu navštívit a zjistit, jak a proč bylo její původní Já vymazáno z její paměti. Jak došlo k tomu, že jednoho dne odešla z domova a na celé měsíce zmizela? Proč ji nikdo nehledal? Jak je možné, že zapomněla na své vlastní dítě? Zjistily jsme, že tato žena trpí poruchou nazývanou disociativní fuga. V jediném okamžiku se život člověka stane opět prázdnou stránkou. A to byl výchozí bod pro náš film.“ 

O čem film je?
Alicja ztratila paměť a neví, jak a proč se to stalo. Dva roky žila bez vzpomínek a povedlo se jí vybudovat si novou nezávislou existenci daleko od domova. Nechce si vzpomenout na to, kým byla dříve. Když ji její rodina konečně najde, je Alicja donucena zapadnout zpět do role matky, dcery a manželky ve vztahu k lidem, kteří jsou pro ní naprostými cizinci. Podobně, jako ona sama, si také její manžel dokázal dát dohromady nový život, protože Alicja byla jistým způsobem ‘mrtvá’ pro něj i jejich synka.


Fotky k uvedeným filmům v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde: http://kestazeni.turner.cz/Pilot%20Film/
Více na: www.kinopilotu.czwww.pilot-film.cz a kanálu YouTube Pilot Filmu: https://bit.ly/2OBfpYP


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz420 606 232 055
www.turner.cz

pro PILOT FILM,  www.pilot-film.cz

zpět