Aktuálně

úterý, 12. květen 2020 | 21:05

Racek od Losers pro Amerikánku – už tento čtvrtek na www.amerikanka.cz od 20:00

Vzduchem Losers.jpg

Poslední představení Amerikánky pro Medici na ulici! 
Unikátní streaming prostřednictvím kamery Martina Douby na www.amerikanka.cz ze střechy žižkovského Domu radosti ve čtvrtek 14. května od 20:00 představí tanečně – akrobatický projekt Matyáše Ramby a Losers Cirque Company s názvem Vzduchem.

Volný jako pták 
Inscenace Vzduchem se volně inspiruje kultovním románem Racek Richarda Bacha Jonathana Livingstona. Představení vzniklo na základě příběhu o rackovi, který se naučil se létat tak, jak to dosud žádný racek nedovedl. Svou odvahou a vášní pro let inspiroval další racky v hejnu. Divák sleduje postavu, která objevila radost a vášeň pro své konání.  Zdokonaluje jej, posouvá své hranice, zkouší nové techniky a objevuje, čeho je jeho tělo schopné, zbaví-li se strachu. Padá a znovu vstává, s plnou vírou ve své sny nalézá vytrvalost, individuální odvahu a svobodu. I když únavou usíná ve stoje, překonává všechny nástrahy, zlomené křídlo a dokonce i smrt. Skáče, léta a padá, znovu a znovu.

Kniha ve mně rezonuje, je hodně fyzická, právě proto jsem s ní chtěl pracovat. Překonávání hranic je díky gymnastice mé dlouhodobé téma. Stejně jako v knize, se i v představení snažíme zjistit, kde jsou naše hranice, jestli stojí za to je překonávat a co nás to bude stát," dodává k hlavní tematické inspiraci choreograf Matyáš Ramba.

Rodinné spojení
„Matyáš Ramba prožívá skrze svoji ženu Terezu cestu Amerikánky již od jejího počátku. Nesmírně si vážím jeho nabídky zahrát pro Amerikánku a na podporu organizace Medici na ulici skvělé představení Losers Cirque Company: Vzduchem. Představení inspirované knihou Jonathan Livinston Racek bude speciálně pro Amerikánku inscenované na střeše žižkovského Domu Radost (Dům odborových svazů). Zasazení inscenace představuje oslavu, radost z možnosti našeho návratu do divadel a šanci tak znovu žít prací, kterou milujeme tak, jako Jonathan miluje létání. Pro lidi bez domova představuje tento čas návratu „domů“ – do divadel, čas návratu do (bez)domova. 2/3 dobrovolných příspěvků proto Amerikánka a Losers Cirque opět daruje spolku Medici na ulici,“ vysvětluje Viktor Tauš.

Lapíme se do sítě
Scéna pro představení Vzduchem byla původně tvořena s jednoduchým záměrem: vypnout šest metrů čtverečních velkou síť, jenž by sloužila jako trampolína, a na které se mělo představení odehrávat. Jak se přizpůsobí pro střechu Domu Radosti, se bude možné podívat během streamingu na www.amerikanka.cz. Vstupenky na představení lze koupit do čtvrtečních 18:30 za cenu od 199,- Kč až do ¥. 

Základní informace Racek
Námět a choreografie: Matyáš Ramba, Hudba: Vladimír Mikláš, Scéna: Petr Horníček, Kostýmy: Lucie Červíková, Light design: Michael Bláha, Produkce: United Arts, Režijní supervize: SKUTR, Zvuk: Karel Mařík, Účinkují: Kristýna Stránská, Vítězslav Ramba, Tomáš Pražák, Naim Ashhab, Michal Heriban, Vladimír Mikláš

Další představení 
21. 5. 2020, 19:30, letiště                                       Amerikánka: Na vzletové ranveji
Hrají: Tereza Ramba, Eliška Křenková a Petr Ostrouchov. 

Amerikánka: Hrajeme pro Medici je koncipována jako obraz živého umění v čase nouzového stavu. Představení je proto možné vidět pouze živě, ve chvíli kdy se děje. 
V archivu dostupné pouze:
Amerikánka: Koncert – záznam koncertu písní z divadelního představení Amerikánka a z jiných projektů Viktora Tauše (Modré stíny, Vodník, Zrádci) z pražské O2 areny (23. 4. 2020). Autor většiny písní: Petr Ostrouchov, obsazení: Eliška Křenková, Tereza Ramba, Petr Ostrouchov, James Harries, Mirek Kemel, Pavla Beretová, Anna Fialová, Eva Josefíková, Marika Procházková, Tereza Vilišová, Anežka Novotná a Josef Štěpánek. 

Jak na to
Veškeré informace a program je dostupný na www.amerikanka.cz.

Při koupi virtuální vstupenky do čtvrtečních 18:30 lze sledovat představení v reálném čase.

Amerikánka
Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět a vy jste ještě dítě? Ema Černá, hrdinka příběhu inspirovaného skutečnými osudy, nakonec překoná i tuto situaci. Nejpodstatnější součástí vůle k přežití je totiž víra v sebe sama, víra, že někde daleko, možná až v Americe, čeká někdo, komu na vás záleží. Ema Černá  na své cestě zdolá útrapy dětského domova, pěstounské péče i „pasťáku“. Amerikánka je sondou do historie 80. a 90. let v Československu, ale stejně tak jde o ryze současné drama o naději, vydělenosti a touze žít. Hra v hlavních rolích s Terezou Ramba a Eliškou Křenkovou měla premiéru 13. 9. 2018.
 

Proč nyní podporuje Amerikánka Viktora Tauše spolek Medici na ulici?
„Na ulici jsem žil dva roky a Amerikánka je inspirována osudem dívky, kterou jsem tam potkal. S cynismem jsem se tehdy smál představě, že žádné dno neexistuje… Dnes v představě neexistujícího dna vidím dobrou zprávu: člověk na tom není nikdy tak zle, aby neměl vidět ty, kteří jsou na tom hůř. Spolek Medici na ulici tvoří studenti medicíny, kteří se bez nároku na honorář i v těchto dnech starají o lidi bez domova. Vedle faktické pomoci komunitě, která je ve větším ohrožení než my ostatní, nám skrze svoji ryzost umožňují za špínou a ránami, jenž ošetřují, vidět lidské bytosti s konkrétními osudy.”

Odkazy a doplňující informace
Číslo transparentního účtu Amerikánky: 123 - 1600980297/0100
Amerikánka – www.amerikanka.cz
Amerikánka facebook - www.facebook.com/amerikankadivadlo
Amerikánka instagram - www.instagram.com/amerikanka_divadlo
Medici na ulici - www.facebook.com/Medicinaulici
Losers Cirque Company – www.loserscirque.cz
Fotky Amerikánka v tiskovém rozlišení naleznete zde:http://kestazeni.turner.cz/Amerikanka/


TURNER PR 
www.turner.cz

zpět