Aktuálně

úterý, 17. září 2019 | 14:52

Sloužíme královně!

sarkofag-11 K2films.jpg

Aneb cesta Zdeňka Lhotského za snem dánské královny ve filmovém dokumentu Sarkofág pro královnu, v kinech od 19. 9. 

Začalo to jako pohádka… Před mnoha a mnoha lety, daleko v zemi Dánské, pozvala si královna Margareta II. sochaře Bjørna Nørgaarda a požádala ho, aby navrhnul náhrobek pro poslední volnou panovnickou kryptu do katedrály Domkirke v Roskilde, kam se pohřbívají dánští panovníci už osm století a měla by zde být pochována ona a její manžel princ Henrik.
Sochař a profesor královské akademie v jedné osobě navrhnul skleněný sarkofág, ve kterém jsou vymodelovány dvě postavy v nadživotní velikosti symbolizující prázdnotu moci.
Královně se jeho návrh zalíbil a tak začal hledat, kdo by dokázal odlít sochu složenou ze šesti tunových kusů taveného čirého skla.

Sjezdil svět křížem krážem, až dorazil do Pelechova u Železného Brodu, do studia tavené plastiky Zdeňka Lhotského…
Tímto momentem začíná 80 minutový filmový dokument Sarkofág pro královnu režiséra Pavla Štingla a kameramana Miroslava Janka mapující zrod světově výjimečného díla po dobu pěti let i jeho transport a montáž.
I když se unikátní dílo podařilo, zastihla ho neočekávaná událost v podobě úmrtí prince Henrika, manžela Margarety II., který si vlastně nepřál být pohřben v královské kapli v Roskilde, ale jeho popel byl rozprášen do moře právě v době, kdy se sarkofág pro královnu instaloval…

Všichni diskutovali o smyslu sochy, jejíž podstatou jsou dvě vymodelované figury dobře viditelné v křišťálovém kenotafu. Nakonec královna rozhodla o instalaci sochy, ale také o jejím zahalení, a připravenosti pro její vlastní pohřeb. 

Unikátní dílo, na němž přední dánský umělec pracoval patnáct let, Zdeněk Lhotský pět let, zůstane ukryto ještě mnoho let. „Sloužíme královně" jsou slova epilogu českého sklářského výtvarníka. 

Ukázka z filmu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=BF3ipgMbmkc

Snímek Sarkofág pro královnu má za sebou výstavu, knihu a přednášky
Letos v červnu v UPM proběhla prezentace sestávající z exponátů, fotografií a smyček z natáčení ve Studiu tavené plastiky Zdenka Lhotského a při instalaci v Roskilde. K ukončené realizaci sochy byla také vydána kniha.

Díky obrovskému zájmu návštěvníků výstavy, filmu i knihy se autoři chystají spolu s filmem Sarkofág pro královnu, který bude mít distribuční premiéru už tento čtvrtek 19. 9., za diváky do kin.
Připravují pro ně besedy po projekcích nejen pro sklářskou obec, ale všechny, koho bude tento výjimečný příběh a počin zajímat. 

Více informací naleznete na: https://k2films.cz/cz/novinky
Film distribuuje do kin Pilot Film.

Snímek vzniknul v koprodukci K2, České televize - TPS Kateřiny Ondřejkové, Studia Lhotský a za podpory Státního fondu kinematografie

Na snímku se podíleli:
Bjoern Norgaard, Henrik Keil, Robert Hušek, Zdenek Lhotský a dovedný tým spolupracovníků jeho studia tavené plastiky na Pelechově

Režie: Pavel Štingl
Kamera: Miroslav Janek
Zvuk: Vladimír Chrastil, Michael Míček
Hudba: Jaroslav Kořán
Střih: Katarína Buchanan Geyerová
Dramaturgie a kreativní producentka ČT: Kateřina Ondřejková
Výkonná producentka ČT: Jarmila Hoznauerová
Více informací na https://k2films.cz/cz/novinky


pro PILOT FILM,  
www.pilot-film.cz

zpět