Aktuálně

úterý, 27. březen 2018 | 12:33

Švéd v žigulíku dorazil do českých kin, japonské i finské televize a míří na prestižní filmové festivaly

plakát.jpg

Celovečerní dokumentární filmový debut Petra Horkého Švéd v žigulíku vstoupil do českých kin ve čtvrtek 22. března.
A vzbudil rozruch a skvělé ohlasy! Švéd v žigulíku je totiž o velkých plánech a ještě větší absurditě.
Příběh švédského krizového manažera, který měl vrátit zpět zašlou slávu největší a nejlepší automobilce bývalého Sovětského svazu, už měli možnost vidět televizní diváci v Japonsku (NHK TV) a Finsku (veřejnoprávní YLE TV).
Světová premiéra filmu proběhla v rámci amsterdamského mezinárodního festivalu IDFA 2017, tu českou měl Švéd v žigulíku 9. března v rámci Festivalu Jeden svět.

Tvůrci se s filmem dostali do sekce Changing Face of Europe největšího severoamerického dokumentárního festivalu Hot Docs v Torontu, kde budou v květnu soutěžit v sekci středometrážních filmů.
Dále pak  Doc Edge Festival New Zealand, polský Millenium Docs Against Gravity, festival v Sevastopolu, slovenský Febiofest a Finále Plzeň. Do filmové distribuce vstupuje i ve Španělsku.

Trailer filmu Švéd v žigulíku http://bit.ly/2oE6xnp

Švéd v žigulíku
Automobilka Lada v Toljatti měla v sedmdesátých letech západnímu světu ukázat zázrak sovětské prosperity. Byla dokonalou utopií, o které se nikdo neodvážil pochybovat.

O více jak čtyřicet let později prodělává miliardy rublů ročně a pomalu se rozpadá.
A nikdo se jí neodváží dotknout.
Švédský krizový manažer má v upadající továrně předvést zázrak kapitalistického obchodního modelu. Bo Inge Andersson, bývalý voják, který už jednu ruskou automobilku vzkřísil, přichází do Toljatti s malým týmem a velkým cílem. Stát se prvním cizincem, který společnost dovede k zisku. A nikdo se mu neodváží vzdorovat. Zatím.
S prvními kroky k záchraně se odhaluje podstata světa kolem. Sovětský sen v nadživotní velikosti za sebou zanechal jen opuštěná letní střediska a provinční vojenské přehlídky. Velké plány pro obyvatele Toljatti nic neznamenají. Co udělají, až jim někdo začne obracet svět vzhůru nohama?

Tým filmu: Petr Horký (scénář, režie), Milan Bureš (kamera), Filip Veselý (střih), Martin Jůza – Krutart (producent); koprodukce Česká televize – tvůrčí producentská skupina Kateřiny Ondřejkové, Státní fond kinematografie.
Více informací v přiloženém na webových stránkách: www.therussianjob.krutart.czwww.kinopilotu.czwww.pilot-film.cz

Fotky v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde: http://kestazeni.turner.cz/Pilot%20Film/Sved%20v%20ziguliku/  


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz, 420 606 232 055

www.turner.cz

pro PILOT FILM

zpět