Aktuálně

středa, 20. únor 2019 | 10:38

Synové člověka Arnaldura Indriđasona – mrazivá detektivka z Islandu

Synove cloveka.jpg

V knize Synové člověka (v originále Synir Duftsins - Sons of Dust) poprvé představil známý islandský spisovatel Arnaldur Indriđason detektiva Erlendura, hrdinu jeho čtenářsky nejoblíbenější detektivní série. Kromě do detailu promyšlených příběhů nabízí autor čtenářům i jedinečný pohled na historii a sociální problémy své země. 
„Mé knihy jsou o lidech a o jejich příbězích,“ říká Arnaldur Indriđason„O tom, jak zločin ovlivňuje jejich život. Jsou o obětech zločinu a detektivech, o extrémních situacích.“
Nakladatelství MOBA ji nyní přináší i českým čtenářům v překladu Jaroslava Kuťáka.

Arnaldur Indriđason, Synové člověka
V centru Reykjavíku je nalezen brutálně zavražděný penzionovaný učitel Halldór. Téměř ve stejnou dobu spáchá Daníel, jeden z jeho bývalých žáků, sebevraždu na psychiatrické klinice, kde strávil většinu života. Jeho mladší bratr Pálmi se snaží Daníelův čin pochopit a zabývá se jeho minulostí. Přitom zjistí, že oba mrtvé spojuje staré tajemství – a nejen je. V té chvíli už se o stejné události zajímá také komisař Erlendur a jeho kolegové z kriminálky v Reykjavíku. A ke svému překvapení odkrývají případ netušených rozměrů.

Britský Independent o ní napsal: „Mrazivá islandská sága z věku DNA. Tato precizní, skvěle napsaná kniha přináší hlubší otázky než většina jiných detektivních příběhů.“

Arnaldur Indriđason vystudoval historii, pracoval jako novinář a filmový kritik v největších islandských novinách Morgunblaðið. Dnes se věnuje výhradně literární tvorbě a kráčí tak ve stopách svého otce, který byl také spisovatel. V současné době je nejznámějším a komerčně nejúspěšnějším islandským autorem. Žije v Reykjavíku.
Jeho knihy (česky vyšly například Duel, Chlad, Propasti, Oběť a jiné) znají čtenáři po celém světě a záhy po svém vydání pravidelně atakují nejvyšší příčky na seznamech bestsellerů nejen ve Skandinávii, v Anglii, Francii, USA, Německu i jinde v Evropě. Jeho romány byly přeloženy do více než 20 jazyků a vyšly ve 40 zemích světa.
Prestižní deník The Guardian řadí Arnaldura Indriđasona na první místo mezi TOP 10 evropských autorů detektivních románů současnosti.
Autor získal mnoho literárních cen, za knihu Severní blata obdržel prestižní cenu Glasnyckel, román byl zfilmován a v roce 2007 získal hlavní cenu na filmovém festivalu v Karlových Varech.
Indriđason je mimořádný vypravěč, mistrně kombinuje perfektně propracovanou psychologii postav, záhadné vraždy, rodinná dramata, islandskou historii a přírodu. 

Průvodce tvorbou Arnaldura Indriđasona naleznete ZDE.

Únorové tituly nakladatelství MOBA
Vlastimil Vondruška, Duch znojemských katakomb – historická detektivka s Oldřichem z Chlumu

Volker Kutscher, Goldstein - světový bestseller a knižní předloha nejnákladnější německého seriálu všech dob Babylon Berlin
Arnaldur Indridason, Synové člověka – skvělý islandský krimi thriller renomovaného autora
Hana Marie Körnerová, Volání kukačky – napínavý příběh o pátrání po tajemství, o němž se i v nejužším rodinném kruhu jen šeptá
Zuzana Koubková, Zlatá růže – historický román z jižních Čech první poloviny 14. století
Anna Strnadová, Nebeské komando – román o životě Gustava Lindemanna zasazený do doby 2. světové války
Luděk Frýbort, Mozaika života - známý český autor se ve své knize zamýšlí nad aktuálními i obecnými tématy
Kathryn Taylor, Příběh srdce – romantický příběh z malého irského hrabství
Josef Škvorecký, Zdena Salivarová, Setkání na konci éry, s vraždou – edice Původní česká detektivka
Daniela Mičanová, Smrt v recepci - edice Původní česká detektivka


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz420 606 232 055
www.turner.cz

Pro nakladatelství MOBA, www.mobaknihy.cz

zpět