Aktuálně

středa, 14. listopad 2018 | 9:26

Útěk (Fuga) vstoupí do kin 6. prosince, osobně film představí tvůrci v pátek 23. 11. v rámci Bardzo Fajny festival v Praze

plakát.jpg

Nemůže si vybavit svůj život, proto ho musí prožít znovu.

Polsko-česko-švédský koprodukční film Útěk (Fuga) měl českou premiéru v rámci letošního MFF v Karlových Varech, světovou během MFF Cannes 2018 (nominace na Critics' Week Grand Prize), do našich kin vstoupí prostřednictvím filmové distribuce Pilot Film 6. prosince.

Ještě před tím ho však mohou vidět diváci v rámci polského festivalu Bardzo Fajny festival v Praze (22. – 24. 11. 2018). Na páteční večerní projekci (23. 11.) přijedou představitelka hlavní role a scenáristka Gabriela Muskała, režisérka Agnieszka Smoczyńska, polská producentka Agnieszka Kurzydlo a česká koproducentka Karla Stojáková, které budou k dispozici i pro rozhovory.
Na trailer se můžete podívat zde: https://youtu.be/j4vnjB8FYUw

Příběh vzniku filmu popisuje jeho režisérka Agnieszka Smoczyńska: „Útěk je inspirován skutečnou událostí. Před několika lety jsme s představitelkou hlavní role a autorkou scénáře Gabrielou Muskałou sledovaly v televizi pořad o ženě, který si nepamatovala své jméno, odkud je, ani nic jiného. V průběhu vysílání zavolal příbuzný do studia s tvrzením, že je její otec. Ona nepoznala jeho hlas a nepamatovala si ani, že by měla rodinu. Nebyla si jistá, jestli se s nimi chce setkat. Rozhodly jsme se tuto ženu navštívit a zjistit, jak a proč bylo její původní Já vymazáno z její paměti. Jak došlo k tomu, že jednoho dne odešla z domova a na celé měsíce zmizela? Proč ji nikdo nehledal? Jak je možné, že zapomněla na své vlastní dítě? Jak se dokázala vrátit ke svému starému životu po tak traumatickém zážitku? Jak se vyrovnala s tím, že byla někým jiným a jednoho dne její láska k manželovi a synkovi zmizela a ona se stala úplně novou bytostí? Zjistily jsme, že tato žena trpí poruchou nazývanou disociativní fuga, vzácným psychiatrickým onemocněním, které se může projevit neplánovaným cestováním, opuštěním rodinného domova, částečnou ztrátou paměti a proměnou osobnosti. V jediném okamžiku se život člověka stane opět prázdnou stránkou. A to byl výchozí bod pro náš film.“ 

O čem film je?
Alicja ztratila paměť a neví, jak a proč se to stalo. Dva roky žila bez vzpomínek a povedlo se jí vybudovat si novou nezávislou existenci daleko od domova. Nechce si vzpomenout na to, kým byla dříve. Když ji její rodina konečně najde, je Alicja donucena zapadnout zpět do role matky, dcery a manželky ve vztahu k lidem, kteří jsou pro ní naprostými cizinci. Podobně, jako ona sama, si také její manžel dokázal dát dohromady nový život, protože Alicja byla jistým způsobem ‘mrtvá’ pro něj i jejich synka.

Fotky v tiskové kvalitě si k filmům v distribuci Pilot Filmu stáhnete zde: http://kestazeni.turner.cz/Pilot%20Film/


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz420 606 232 055
www.turner.cz

pro PILOT FILM,  www.pilot-film.cz

zpět