Aktuálně

pondělí, 19. říjen 2020 | 12:13

V knize Za objektivem poznáte Davida Sucheta (představitele Hercula Poirota) jako nikdy předtím

Za objektivem TZ.JPG

„Kniha Za objektivem není tím druhem memoárů, které začnou mým narozením a pak budou dál chronologicky zaznamenávat každý rok mého života. Takové životopisy mě nezajímají. Jistě, chci vás seznámit se svou rodinou, minulou i současnou, se svým vzděláním, kariérou, koníčky i historkami z hereckého života. Chci ale také, abyste mě poznali jako člověka; chci, abyste se podívali na svět mýma očima. Každý proto vidí život dle toho, co se mu líbí a nelíbí. A fotograf není žádnou výjimkou, používá fotoaparát k zachycení snímků, které odrážejí jeho náturu a životní postoj. Až pochopíte, jak vidím svět – na co se David Suchet rád dívá?
Co dokáže Davida Sucheta dojmout či rozesmát? Až uvidíte svět zpoza objektivu, zpoza mého objektivu, tak mě opravdu poznáte."    David Suchet

Britský národní poklad s řády Britského impéria
Národní poklad, tak říkají herci Davidu Suchetovi ve Velké Británii. Za více než půl století procestoval svět, po 25 let propůjčoval tvář Herculovi Poirotovi a celý život fotil.

Dnes muži, proslulému herci divadelních scén a filmových pláten žijícímu v Londýně, vychází jeho autobiografická kniha Za objektivem s podtitulem Můj život. Věnoval ji ženě Sheile, se kterou žije už 45 let, fotografie jsou poctou dědečkovi, fotografovi z Fleet Street, jenž mu byl inspirací.
Zjistíte, co si ve skutečnosti myslí o různých věcech, jak je doopravdy vidí. Bude vyprávět o dospívání v Londýně a lásce k tomuto městu, o svých židovských kořenech a jejich vlivu na jeho kariéru, o důležitosti víry, o názoru na slávu, o lásce k fotografii a hudbě, i o vlastním hereckém vývoji. A samozřejmě se bude trochu více zabývat i Poirotem a Suchetovým dnešním vztahem k němu. 
„Ačkoli jsem se vždycky cítil trochu jako cizinec, a často se to ve mně pere, v domácím tisku jsem pevně zapsán coby příslušník anglické smetánky. Jsem nositelem Řádu britského impéria 2. a 3. třídy, a dokonce se mi z jistých zdrojů doneslo, že se v souvislosti se mnou uvažuje i o rytířském titulu. Nijak se netrápím otázkou, zda k tomu nakonec skutečně dojde či ne. Ovšem jakmile mi nabídli předchozí vyznamenání, s radostí jsem je přijal. Byla to pro mě čest a velká pocta. Když se zamyslím nad původem naší rodiny, žasnu nad tím, kam jsem se nakonec vypracoval. Myslím, že za to alespoň zčásti vděčím svému angažmá v Královské shakespearovské společnosti. Ve Stratfordu i v Londýně jsem ztvárnil významné role a díky tomu jsem se stal známým anglickým dramatickým hercem," píše v knize.
Dnes už je zřejmé, že ho britská královna Alžběta II. pasovala na rytíře.

Anotace
David Suchet, Za objektivem, podtitul Můj život, z originálu Behind the Lens: My life přeložila Irena Steinerová

„Myslím, že na začátku mé kariéry by za mě nikdo nedal ani zlámanou grešli. Jen se na mě podívejte: malý, podsaditý, s mírnou nadváhou, hlubokým hlasem, vznětlivý, tmavovlasý, s olivovou pletí – sotva typický Angličan."
David Suchet je už padesát let stálicí britských divadelních prken i televize a filmového plátna. Zahrál si jak v Shakespearovi, tak v Oscaru Wildeovi, ztvárnil Freuda i Poirota, hrál v seriálech Oppenheimer i Pán času a objevil se ve hrách Harolda Pintera či Terence Rattigana. Po celou dobu své působivé kariéry měl tento mimořádný herec po ruce fotoaparát a snažil se zachytit a zdokumentovat svůj život.

V knize Za objektivem, fascinujícím příběhu jednoho pozoruhodného života, se prolíná autobiografie plná moudrých a poutavých textů s úžasně sugestivními fotografiemi. Suchet v ní vypráví o svém dětství v Londýně a o své lásce k tomuto městu, o svých židovských kořenech a o tom, jak ovlivnily jeho kariéru, o důležitosti své víry, o své lásce k focení a k hudbě – a samozřejmě také o svém herectví. Ohlíží se za svojí výjimečnou životní dráhou, předkládá čtenáři úvahy o tom, jak se za tu dobu změnil zábavní průmysl, otevřeně hovoří o svých vrcholných obdobích i pádech, v neposlední řadě ale i o tom, jak by si přál, aby na něj lidé vzpomínali. A samozřejmě píše i o svém životě po Poirotovi a o důvodech, proč mu tento výstřední belgický detektiv stále tolik chybí.
Držíte v ruce docela jinou biografii, v níž poznáte Davida Sucheta tak jako nikdy dřív – zpoza objektivu.

Ohlasy ze zahraničí
„Velmi poutavá fotografická výprava po životě a láskách této tajemné anglické hvězdy." 
S/magazine

„Neskutečně zábavné. Za objektivem konečně odhaluje skutečného Davida Sucheta."
Cole Moreton, The Mail On Sunday

„Suchetova naprosto fascinující kariéra zahrnuje nejen neskutečně trapné natáčení milostných scén ale i nutkavou potřebu být vždy dokonale připraven."  Sharon Wright, The Daily Mirror 
„Na Suchetovi je nejvíce fascinující jeho vztah s rolí Hercula Poirota. Ve své knize sdílí řadu intenzivních okamžiků ze své neobyčejné kariéry a jeho memoár odhaluje také všechno, co britský národní poklad inspiruje a žene neustále kupředu."  The Daily Express 
„Tato neobyčejná kniha nabízí mnohem hlubší vhled do mysli a životní filozofie tohoto pozoruhodného herce, než by mohla poskytnout běžná autobiografie."  Jack Watkins, Country Life

Kdo je David Suchet
Vystudoval herectví na Londýnské akademii hudby a dramatického umění (LAMDA) a během své více než padesátileté kariéry ztvárnil nespočet rolí, jak v divadle, tak na filmovém plátně či televizních obrazovkách. Mezi jeho nejznámější postavy patří Edward Teller, Freud, Shylock, Lady Bracknellová nebo Robert Maxwell. Ovšem nejvíce se proslavil jako belgický detektiv z románů Agathy Christie, Hercule Poirot, který byl jeho seriálovým alter egem celých pětadvacet let. David Suchet má dvě dospělé děti a žije s manželkou v Londýně, kde se stále pravidelně objevuje na divadelních prknech.

Říjnové novinky nakladatelství MOBA:
Vlastimil Vondruška, Manželské zrcadlo, další ze série napínavých příběhů Jiřího Adama z Dobronína z Letopisů královské komory
Alena Vondrušková, Rodina, populárně naučná literatura
David Suchet, Za objektivem, jedinečná autobiografie proslulého herce
Kate Quinn, Lovkyně, román
Beate Maxian, Vražda v hotelu Sacher, vídeňská detektivka
Kathryn Taylor, V bouři – Dunmor Castle, román pro ženy
Vojtěch Záleský, Lukáš Štěrovský, Ďáblovo zlato, román
Richard Dostál, Královi rytíři, historický román
Pavel Kohout, Vražedkyně, edice Původní česká detektivka
Ladislav Beran, Dobrý důvod k vraždě, edice Původní česká detektivka


www.turner.cz
Pro nakladatelství MOBA, www.mobaknihy.cz

zpět