Aktuálně

pátek,  8. únor 2019 | 11:35

Vítězný film KVIFF 2018 „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ vstoupí do kin 28. února

BARBARI_plakat_CZ.jpg

Věta, která zazněla na radě rumunských ministrů v roce 1941, zahájila etnické vyhlazování na východní frontě.
Stejnojmenný film rumunského scénáristy a režiséra Radu Judeho je komentářem tohoto výroku, koproducentem za ČR je Jiří Konečný.

Do kin vstoupí držitel hlavní ceny Křišťálového glóbusu za nejlepší film z festivalu v Karlových Varech ve čtvrtek 28. února 2019
.

Na trailer se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/watch?v=-B8QCYUaPBI

Velmi černá komedie o recyklaci novodobých dějin sleduje přípravy rekonstrukce skutečné události z roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnický masakr v okupované Oděse. Název filmu je přímým citátem tehdejšího politického představitele. Mladá divadelní režisérka se snaží o věcný přístup a využívá formu tolik oblíbených rekonstrukcí vojenských střetů v podání spolků vojenské historie. Během příprav se však střetává se urputnou snahou historii zlehčit, relativizovat a poupravit. 

Radu Jude vysvětluje: Naše temné dějiny nejspíš nejlépe zachycuje zhrozený pohled anděla dějin, o němž píše Walter Benjamin, „jehož tvář je obrácena k minulosti. Kde vidíme řetězec událostí, tam on vidí jednu jedinou katastrofu, která neustále vrší trosky na trosky a vrhá mu je pod nohy. Anděl by chtěl setrvat na místě, vzbudit mrtvé a zcelit vše roztříštěné. Ale bouře, která se žene z ráje, se mu opřela do křídel s takovou razancí, že je již nedokáže přivřít. Nevyhnutelně ho odnáší do budoucnosti, k níž je otočen zády, zatímco před ním až do nebes narůstá hromada trosek. Této bouři pak říkáme pokrok."


Johana Turner
TURNER PR
johana@turner.cz
420 606 232 055
www.turner.cz

pro PILOT FILM,  www.pilot-film.cz

zpět