Aktuálně

úterý, 15. září 2020 | 14:02

Vychází historická freska Berlína roku 1935 - krimi román Marlow Volkera Kutschera – autora knižní předlohy seriálu Babylon Berlin

Marlow.jpg

„Muž, který přinesl historii Výmarské republiky zpět do německých obýváků," tak nazývá německého spisovatele Volkera Kutschera The Independent. A nejen to. Kutscher prodal jen v Německu přes 1, 7 milionu knih, přičemž další desítky milionů po celém světě viděly nejdražší německý seriál Babylon Berlin natočený podle jeho knižní předlohy.
U nás, díky nakladatelství MOBA, vychází už sedmé pokračování pod názvem Marlow.
Román je zasazený do doby, kdy už nacisté měli moc ve svých rukou. Kdy noviny Vossische Zeitung byly donuceny zavřít po více dvou stoletích existence a kdy liberální Berliner Tageblatt vlastněný židy od roku 1872 byl převzat nacisty. 

Volker Kutscher, Marlow - anotace
Berlín, konec léta 1935. V rodině Rathových si jde každý svou cestou. Adoptivní syn Fritz pochoduje s Hitlerjugend na stranický sjezd do Norimberka, Charly se protlouká jako advokátní koncipientka a soukromé očko, zatímco Gereon Rath, nyní povýšený na vrchního komisaře, se musí zabývat případy, které nikdo jiný nechce. Jeho lovecký instinkt ho nutí pátrat po okolnostech smrtelné dopravní nehody, ačkoli ho nadřízení z tohoto vyšetřování odvolají a přeloží jej na jiné oddělení.

Tentokrát jde o Hermanna Göringa, který má být vydírán, o tajné spisy, morfium a špinavou politiku. O Charly a její celoživotní trauma, jímž byla smrt jejího otce. A také o člověka, s nímž už Rath nikdy nechtěl mít co do činění: o krále podsvětí Johanna Marlowa.

Nacistický režim se nad dějem románu vznáší jako temný stín…
„Jistě, nacisté nestojí v centru dění, jen se tu a tam někde vynoří. Pro dnešního čtenáře jsou ovšem hákové kříže hrozivou předzvěstí temné budoucnosti – kterou moji románoví hrdinové pochopitelně neznají, ačkoli to bude právě jejich budoucnost,"  říká Volker Kutscher.

 

Nejdražší německý seriál Babylon Berlin ztvárnil na základě knižní předlohy světoznámý režisér Tom Tykver, který o Volkerovi Kutscherovi říká: „Jeho trik je důmyslnýVytvořil dokonalý portrét doby optikou žánrové fikce."  
Zdroj The independent 

Ohlasy ze zahraničí
„Žádný ze současných autorů neosvětluje temné období německé minulosti s takovým umem a vytrvalostí jako Volker Kutscher." Kölner Stadtanzeiger

 

„Kutscher popisuje atmosféru Berlína v dobách skomírající Výmarské republiky a vítězného nástupu nacistů velmi atraktivně, a přece s nečekaným citem." Der Tagesspiegel
„Muž, který přinesl historii Výmarské republiky zpět do německých obýváků."  The Independent

V nakladatelství MOBA dosud vyšlo: Mokrá ryba (Der Nasse Fisch), Tichý zabiják (Der stumme Tod), Goldstein, Spis Vaterland (Die Akte Vaterland), První padlí (Märzgefallene), Lunapark a nejnovější Marlow – všechny v překladu Tomáše Butaly. 

O Volkerovi Kutscherovi
Volker Kutscher se narodil v roce 1962 ve městě Lindlar v Severním Porýní-Vestfálsku, dětství strávil v o něco větším Wipperfürthu. Studoval němčinu, filozofii a historii na univerzitách v Kolíně nad Rýnem a Wuppertalu, a než napsal svůj první detektivní román, pracoval se jako novinář. V současnosti žije v Kolíně nad Rýnem a kromě své vlastní tvorby se věnuje i psaní scénářů pro televizi.

Zářijové knižní novinky nakladatelství MOBA:
Volker Kutscher, Marlow, světový bestseller od autora knižní předlohy kultovního seriálu Babylon Berlin
Vlastimil Vondruška, Křišťálový klíč – Jarmarečník, český bestseller, třetí pokračování historické sklářské ságy
Dolly Alderton, Vše, co vím o lásce, světový bestseller
Jan Bauer, Vraždící golem, historická krimi
Darko Macner, Rembrandt – Příběh kočky, mimo edice
Martin Nesměrák, V obležení, historický román
Alena Jakoubková, Oko za oko, manžel za manžela, ženský román
Veronika Černucká, Valčík pro mrtvé, edice Původní česká detektivka
Petr Bým, Vražda v nemocnici, edice Původní česká detektivka


TURNER PR 
www.turner.cz

Pro nakladatelství MOBA, www.mobaknihy.cz

zpět