Aktuálně

úterý, 16. duben 2019 | 13:41

Vychází třístý titul edice Původní česká detektivka nakladatelství MOBA, prodalo se jich už přes milion

Sedmnactka.jpg

Jubilejním 300. svazkem unikátní Edice Původní česká detektivka nakladatelství MOBA je napínavý román Sedmnáctka mladé jihočeské rodačky a právničky Jitky Ludvíkové, ve kterém se roztočí kolotoč pátrání po pohřešované mladé dívce ze slušné rodiny.

Fenomén - Původní česká detektivka 
Václav Erben, nestor českého detektivního žánru, položil základ této Edici knihou Trable anglického šlechtice v Čechách, která vyšla v roce 2000.

Edice poskytla prostor nejlepším autorům českých detektivek (zmiňovaný Václav Erben, Josef Škvorecký, Zdena Salivarová, Hana Prošková, Eva Kačírková či Jan Zábrana), ale objevila pro čtenáře i mnohé další (František Niedl, Jaroslav Kuťák, Naďa Horáková, Ladislav Beran a další).
Některé z příběhů byly zfilmovány, např.: Na vlky železa, Bláznova smrt, Poslední pád mistra Materny, Smrt talentovaného ševce, Poklad byzantského kupce.
Řada detektivních příběhů z této edice byla napsána podle skutečných kriminálních případů.

Rekordmanka – Edice Původní česká detektivka
Aktuálních 300 svazků od 76 autorů = cca 83 000 stran Þ které by průměrný čtenář by četl 5 let.

Hmotnost 300 knih = 120 kg, délka (poskládány vedle sebe) = 9 metrů.
Více než 1 000 000 – tolik se dosud prodalo výtisků Edice Původní česká detektivka.

Jde o nejrozsáhejší a prestižní knižní edici v dějinách České republiky a jedinou, která se soustavně, systematicky a dlouhodobě věnuje českým autorům.

Kdo jsou autoři
Autoři detektivek mají nejen běžná občanská povolání - učitel, právník, lékař, podnikatel, IT specialista, novinář, ale i netradiční - profesionální hráč golfu či ředitelka strojírenské firmy.

Nejmladšímu publikujícímu autorovi bylo 18 let a nejstaršímu 87 let.
Pro mnohé z nich bylo publikování v této Edici vynikajícím odrazovým můstkem do literárního světa, nejen tím, že získali například prestižní literární Cenu Jiřího Marka za nejlepší detektivní román ( Ladislav Beran, Jaroslav, Kuťák, Roman Cílek, Jan Cimický, Michal Fieber, B. M. Horská, Jarmila Pospíšilová).

Milované čtenáři
Nejprodávanější knihou jsou Trable anglického šlechtice v Čechách Václava Erbena, vyšla zatím ve třech vydáních. Velice oblíbené u čtenářů jsou detektivní příběhy z konkrétních zeměpisných míst.

Původní česká detektivka je registrovaná ochranná známka, kterou vlastní nakladatelství MOBA
Šéfredaktor Lukáš Kratochvíl ze zmiňovaného nakladatelství k tomu dodává: „Naším cílem bylo vytvořit silnou edici původní české detektivní literatury, jež by navázala na nejlepší tradici české detektivní tvorby. Jsme na ni patřičně hrdí a děkujeme všem jejím čtenářů za přízeň. Dnes nabízíme našim čtenářům pestrou paletu autorů všech generací, mezi nimiž jsou jak klasici detektivního žánru – např, tak i autoři střední generace či autoři začínající. Tato široká nabídka je zárukou toho, že si v naší edici vyberou opravdu všichni milovníci detektivního žánru. Vedle klasických detektivních románů vychází v edici též soubory kratších novel či povídek,“ a dodává: „Dlouhodobě spolupracujeme s některými členy České asociace autorů detektivní a dobrodružné literatury (AIEP), již několik let pořádáme literární soutěž O poklad byzantského kupce, která je určena především začínajícím autorům detektivního žánru. Třebaže většina příběhů se odehrává zejména v českém prostředí, může se čtenář dostat prostřednictvím knih i do míst vzdálenějších, např. v detektivkách Jana Cimického do Paříže, v detektivkách Hany Whitton či B. M. Horské do Anglie, nebo dokonce až na Kanárské ostrovy s detektivkami Heleny Hardenové.

301. knihou Edice Původní české detektivky bude titul Smrt ve Stuttgartu osvědčeného autora Stanislava Češky. 


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz420 606 232 055
www.turner.cz

Pro nakladatelství MOBA, www.mobaknihy.cz

zpět