Aktuálně

úterý, 28. duben 2015 | 13:08

Zájem čtenářů o akci KNIHY MAJÍ ZELENOU předčil očekávání. Pro příští rok se počítá s další.

Plakat tz_Knihy maji zelenou.jpg

Akce KNIHY MAJÍ ZELENOU, jejíž podtitul byl „najděte cestu ke svému knihkupci", pořádaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů, proběhla minulý čtvrtek 23. dubna, na Světový den knihy a autorských práv. Dokázala přitáhnout čtenáře do knihkupectví a zároveň rozpoutat diskuzi na téma důležitosti existence klasických kamenných knihkupectví, jejich podpory a nesporné role jako centra kultury, vzdělávání a setkávání v regionech. 
Na podporu čtenářství těch nejmenších byla vyhlášena soutěž pro děti základních škol CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI aneb Reportáž z našeho knihkupectví aktivně motivující k návštěvě knihkupectví. 

„Akce KNIHY MAJÍ ZELENOU přilákala do knihkupectví o 30 % a někde až o 200 % více zákazníků (např.: prodejny Neoluxor Books hlásí 100 % nárůst tržeb, kamenné prodejny Kosmasu nárůst tržeb o 168 %), než je na tuto dobu obvyklé. Větší nárůst zaznamenala klasická kamenná knihkupectví, což bylo i smyslem akce. Oproti akci Knihy bez DPH konané v roce 2014 byl však nárůst tržeb nižší. Ukázalo se tedy, že loni šlo ze strany veřejnosti především o vyjádření podpory v boji za nižší DPH na knihy, což vnímáme jako dobrou zprávu. Pozitivní ohlasy na letošní kampaň máme z celé republiky od zákazníků i od knihkupců. Potěšila možnost setkat se s autory knih. Převládala pozitivní a vstřícná atmosféra. Do budoucna by se akce konaná v den Světového dne knihy a autorských práv měla dále profilovat především jako svátek onoho krásného inspirativního nositele myšlenek, ponaučení, citů i zábavy, jímž kniha beze sporu je. Věříme ostatně, že knihy budou mít v české společnosti zelenou natrvalo,“ říká předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka. 

Najít si svého knihkupce mohli čtenáři díky webovým stránkám www.knihymajizelenou.cz, kde byla a jsou v mapě zaznamenána všechna stávající knihkupectví, barevně odlišená jsou ta, jež se zapojila do akce KNIHY MAJÍ ZELENOU a v nichž probíhaly doprovodné akce. 
Celkem se do akce zapojilo 371 knihkupectví po celé republice (přesný seznam ZDE).
Proběhlo 34 akcí – setkání s autory, čtení, diskuze, autogramiády… (přesný seznam ZDE).

23. dubna 2015 však akce KNIHY MAJÍ ZELENOU neskončila. V příštích týdnech se do knihkupectví vydají žáci škol v rámci soutěže CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI aneb Reportáž z našeho knihkupectví, kterou vyhlásili SČKN (předseda Svazu, nakladatel a spisovatel Martin Vopěnka) společně s Klubem mladých čtenářů Albatros (Eva Sadílková) a Knižním klubem Fragment (Klára Zumrová)  v den konání akce v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Na místě soutěž podpořili spisovatelé Daniela Krolupperová, Marka Míková a Vratislav Maňák. 
Podmínky a pravidla soutěže naleznete ZDE.
Výsledky budou vyhlášeny v pondělí 8. června prostřednictvím www.knihymajizelenou.cz.

KNIHY MAJÍ ZELENOU pořádal Svaz českých knihkupců a nakladatelů ve spolupráci s Asociací spisovatelů, za podpory významných nakladatelů, distributorů i tiskáren a pod záštitou MŠMT ČR.

Mediálními partnery akce jsou: Regionální Deník, denik.cz a rádio Impuls.


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz, 420 606 232 055

www.turner.cz

pro Svaz českých knihkupců a nakladatelů

 

 

zpět