Aktuálně

pondělí, 14. březen 2016 | 20:00

Zvláštní a krásná kniha. ZEĎ VZPOMÍNEK. S povídkovou knihou ANTHONYHO DOERRA projdeme čtyři kontinenty a nekonečný svět fantazie.

ZEĎ vzpomínek TZ.jpg

Může vás sbírka povídek vzít na více míst a seznámit s více lidmi než román? Odpověď najdete v povídkách knihy ZEĎ VZPOMÍNEK.

ANTHONYMU DOERROVI, autorovi jedné z nejčastěji zmiňovaných knih loňského roku (Jsou světla, která nevidíme; oceněná Pulitzerovou cenou za prózu za rok 2015), vyjde 24. března druhá kniha v češtině, opět v nakladatelství MOBA.
Tentokrát půjde o soubor povídek, z nichž každá získala alespoň jednu prestižní literární cenu, ale hlavně srdce čtenářů celého světa.

ZEĎ VZPOMÍNEK bývá považována za vrchol dosavadní tvorby ANTHONYHO DOERRA.
Úvodní příběh získal ocenění National Magazine Award v kategorii krásné literatury, druhá povídka byla označena za „mistrovské dílo vynikajícího pozorovatele a ukázku intuitivního smyslu pro poetiku,“ čtvrtá povídka dostala Cenu O. Henryho a za pátou povídku autor obdržel cenu The Pushcart za rok 2011.

Může vás sbírka povídek vzít na více míst a seznámit s více lidmi než román?
Po přečtení knihy Anthonyho Doerra může čtenář na tuto otázku odpovědět kladně. Jeden z nejtalentovanějších a nejúspěšnějších amerických autorů současnosti v ní zavede čtenáře nejen na čtyři světadíly, ale také do světa své fantazie, v němž literární postavy působí jako skuteční lidé.
Proslulý autor se zabývá vzpomínkami, které představují zdroj smyslu i soudržnosti našich životů a křehké propojení mezi námi a ostatními. Každou hodinu zmizí ze světa nekonečné množství vzpomínek. Paralelně s tím však další a další děti poznávají své okolí, zahánějí temnotu, vytvářejí nové vzpomínky, a znovu tak budují svět.

V úchvatné titulní povídce se mladý chlapec z JAR zmocní tajemství jedné staré ženy, úlomku minulosti, který má moc změnit mu život. V Řece Nemunas se dospívající osiřelá dívka stěhuje z Kansasu do Litvy a objevuje svět, v němž se mýty stávají skutečností. Povídka nazvaná Vesnice 113, za niž autor získal ocenění O'Henry Prize, vypráví o budování přehrady Tři soutěsky a staré semenářce, která hlídá dějiny vesnice určené k zaplavení. A v příběhu Život po životě pronásledují ženu, jež přežila holocaust, přízraky jejích německých kamarádek z dětství, ona však nachází útěchu v něžné péči svého vnuka.

Každá z povídek je připomínkou nádhery života – tajemné krásy semínek, zkamenělin, jesetera, mraků, vysílaček, listí, zkrátka nesmírného bohatství našeho světa.

ZEĎ VZPOMÍNEK z originálu Memory Wall přeložil do češtiny skvělý Jakub Kalinastejně jako Doerrův předchozí titul Jsou světla, která nevidíme

Ohlasy ze zahraničního tisku: 
Zvláštní a krásná kniha... Doerr píše o velkých tématech, nevypočitatelných okolnostech i velkých metafyzických hrozbách. A nebojí se toho. THE NEW YORK TIMES, Book Review

Mistrovský kousek. MOSTLYFICTION.com
Klasika současné literatury. NATIONAL POST
Doerr je neskutečně výborný spisovatel.  THE GUARDIAN
Přečtěte si tuto knihu – změní váš pohled na paměť, čas, lásku a naši snahu udržet si věci, bez nichž nemůžeme žít. MAILE MELOYOVÁ, autorka knihy BOTH WAYS IS THE ONLY WAY I WANT IT

Jeho próza je hutná a fascinující, takže se s jeho postavami velmi rychle ztotožníte. MAGGIE FERGUSSON, INTELLIGENT LIFE

Výběr ze získaných ocenění knihou ZEĎ VZPOMÍNEK:
-          A Notable Book of 2010 in the New York Times
-          Top 10 Fiction and Literature at Amazon

-          vítěz roku 2010 The Story Prize
-          vítěz roku 2011 Pacific Northwest Booksellers Award
-          vítěz roku 2011 Ohioana Book Award
-          výběr 12 nejlepších knih roku 2010 Boston Globe
-          San Francisco Chronicle Book roku

Výběr ze zahraničních recenzí:
http://www.nytimes.com/2010/08/01/books/review/Rafferty-t.html?_r=0
http://www.theshortreview.com/reviews/AnthonyDoerrMemoryWall.htm
http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/books/reviews/memory-wall-by-anthony-doerr-6286461.html
http://www.theguardian.com/books/2011/feb/05/memory-wall-anthony-doerr-review


Johana Turner
TURNER PR 
johana@turner.cz, 420 606 232 055

www.turner.cz

Pro nakladatelství MOBA, www.mobaknihy.cz

zpět